Menu

Sardunya Çiçeği Ve Bakımı

Sardunya Çiçeği Ve Bakımı

Rengarenk çiçek bahçelerinin ve evlerimizin güzel görüntüsünü sağlayan ve aromatik kokusu ile büyüleyen bir çiçektir. Yetiştirmesi ve bakımı oldukça kolaydır, herkes yetiştirebilir.

sardunya-cicegiSulama Ve Bakımı: Bitki üzerine dolaylı olarak gelen ışıklardan bile faydalanabilir, direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Çok sıcak ve de çok soğuk havaya maruz bırakmak bitkinin çiçeklerine ve yapraklarına büyük zarar verir. Hava, mevsim değişikliklerinde çok fazla etkilenir, bu yüzden ılık ortamlar bitki için en uygun olandır. Özelikle kış aylarında tutulacağı ortamın sıcaklığı kesinlikle 12-13 derecenin altına düşürülmemelidir.

Sulamada Püf Noktaları: Bitki kış aylarının başlaması ile soğuktan muhafaza edilebilecek, ortamlara alınmalıdır. Ayrıca kış başladı diye kesinlikle susuz bırakılmamalı, az miktarda da olsa su verilmelidir. Yaz aylarının başlaması, bitkinin daha fazla suya ihtiyaç duymasına sebep olacaktır, ancak yinede bitki sadece haftada iki kez sulanmalıdır ve her noktaya gelecek şekilde su verilmelidir. Özelikle sulama yapılmadan önce saksı altlığı kontrol edilmeli, kesinlikle içerisinde su olmamasına özen gösterilmelidir. Bitkiyi her zaman aynı ölçüde ve zamanda sula malısınız. Çiçeğe kesinlikle kış aylarının başlaması ile birlikte, oda sıcaklığında tutulan su verilmelidir, musluktan alınan su verilmemelidir. Ayrıca çok büyük saksılar ve sık olarak saksı değiştirmek çiçeğe oldukça zarar vermektedir. En iyi şekilde sardunya yetiştirmek doğal ortamına uygun olacak yerlerde bakımının yapılması ile mümkün olmaktadır. Her ne kadar kolay yetiştirilir olsa da şartlar oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Cam Güzeli Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde Cam Güzeli Çiçeği Ve Bakımı, çiçek ve saksı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir