Menu

Salon Sarmaşığı Çiçeği Ve Bakımı

Salon Sarmaşığı Çiçeği Ve Bakımı

Bitki kalın kök, gövde verir yaprakları ile meşhurdur. Ayrıca çiçek açmayan bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle büyük salonlarda yetiştirilir, iyi bakıldığı taktirde tüm odayı sarma özelliğine sahiptir.
salon-sarmasigiToprak: Bitkinin toprağı, siyah bahçe toprağı veya yine koyu renkte olan çiçek topraklarından olmalıdır. Bitki ekilirken toprak saksının ağzından aşağıya doğru, 3-4 santim boşluk bırakacak kadar doldurulmalıdır. Ayrıca hayvan gübresi kesinlikle kullanılmamalıdır, bunun yerine suni gübreler tercih edilmelidir.
Saksı Seçimi: Bitki geniş ferah saksılar içerisinde yetiştirilmelidir. Fakat bu saksı boyutu bitkinin, büyüme evrelerine göre ayarlanmalıdır, yani ilk ekildiğinde bitki, küçük olacağı için boyutuna uygun, daha sonrasında büyüme gösterdiğinde aynı şekilde, yine boyutuna uygun saksıda tutulmalıdır. Sarmaşık dalları uzama gösterdikçe saksı boyutu da büyütülmelidir. Ancak saksı değişimi yılda en fazla iki kez yapılmalı, bu işlem sırasında toprak değiştirilmemelidir.
Sulama Ve Bakımı: Bitkiye bulunduğu ortama ve aldığı ışığa göre sulama yapılmalıdır. Güneş almayan aydınlık olmayan ortamlarda, bu bitkinin bakılması imkansızdır. Bu yüzden hem genişlik olarak, hemde aydınlık olarak oda ferah olmalıdır. Aynı zamanda direk gelecek güneş ışıklarından da korunmalıdır. Sulama işlemi sürekli, aynı zaman aralıklarında ve aynı miktarda yapılmalıdır. Ancak çok sıcak havalarda suyu toprağın kuruluk derecesine göre arttırabilirsiniz. Bitki yapı itibari ile her ne kadar kalın bir gövdeye sahip olsa da, kökler aşırı su verildiği taktirde beklenmedik bir şekilde, çürüme gösterebilir

Bir önceki yazımız olan Gül ve Bakımı başlıklı makalemizde Gül ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir