Menu

Saksıda Veya Bahçede Çilek Yetiştirme

Saksıda Veya Bahçede Çilek Yetiştirme

Etiketler:Saksıda Çilek Yetiştirmek, Bahçede Çilek Yetiştirmek, Çilek Yetiştirmek

Saksıda Çiçek Yetiştirme

Saksıda Çiçek Yetiştirme

Çocuklar tarafından çok sevilen çilek meyvesi, bahçelerde balkonlarda hatta pencere önlerinde rahat yetiştirilen bir bitkidir.Saksıda Veya Bahçede Çilek Yetiştirme’yi sizlere açıklamaktayız Çabuk çoğalan çilek bitkisi, ilkbahar aylarında size bolca meyve de verecektir. Bahçe ortamında yetiştirilen çilekler, sümüklü böceklerin uğrak yeridir. Bu sebeple ev ortamında yetişen çilekler, böcekler ile temas etmeyeceği için daha huzurla tüketilebilir. Son yıllarda değişik çilek türlerinin ülkemizde dikimi yapılmaktadır. Özellikle yediveren çilek, uzun süre meyve vermeye devam ettiği için fazlaca dikilir. Ülkemizde en çok yetiştirilen çilek türleri; Osmanlı çileği, dağ çileği ve yediveren çilektir. Bu üç çilek türünün de kuvvetli bir aroması bulunur.

Çileğin Besin Değerleri

Çilek meyvesi C vitamini yönünden zengin bir besindir. Antioksidan etkisi sebebi ile cilt güzelliği için tüketilmesi önerilmektedir. Çocuklar tarafından meyvenin kendisi, çilek suyu ve çilek reçeli sevilerek tüketilir.

Çilek Bitkisinin Bakımı

Çilek, bakımı kolay olan bir bitkidir. Saksıda yetiştirilen çileklerin günlük, 5-6 saat güneşi direk alması önerilmektedir. Güneş görmeyen bitkinin meyvesi fazla olmayacak ve olan meyvelerin de aroması düşük olacaktır. Çilek bitkisi suyu sever fakat saksının dibinde su bulundurmak bitkinin böceklenmesine veya çürümesine sebep olabilir. Bu sebeple, toprak elle kontrol edildikten sonra su verilmesi gerekir. Çilek, sarmaşık gibi uzanan ve toprağa temas eden dallarının tekrar kök oluşturması ile çoğalan bir bitkidir. Saksıya dikilen bir adet çilek, kısa süre içinde birkaç adet olacaktır.

Saksıda Veya Bahçede Çilek Yetiştirme Resimleri

Bir önceki yazımız olan Semizotu Bitkisinin Bakımı Ve Faydaları başlıklı makalemizde Semizotu, Semizotu Bitkisi ve Semizotu Bitkisi Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir