Menu

Saksıda Sardunya ve Lavanta Yetiştirmenin Tam Zamanı

Yaz geldi artık, tam da saksıları çiçeklerle buluşturma zamanı, balkon ve pencere kenarlarını rengarenk çiçeklerle süsleyerek park ve bahçeleri evinize taşıyabilirsiniz. Çiçekleri sevmeyen yoktur, bu bir de sardunya ve lavanta ise, simdi sizinle sardunyanın ve lavantanın ekimini ve bakımını paylaşacağız.
Sardunya
    Bayrak kırmızısı, mor, beyaz, şeker pembe renkleri ve müthiş koku ile harika bir görselliğe sahiplerdir. İlk baharın gelmesiyle çiçek açmaya başlayarak yaz sonuna kadar açmaya devam ederler, bol güneş almak isterler, güneş almayan bir yerde iseler, çok aydınlık ferah bir yere koyun.
    Saksıya ekecekseniz saksının dibine fazla su tutmaması ve hava alması için, 10- 15 tane minik taşlar koyun biraz toprak koyduktan sonra çiçeğinizi nazik bir şekilde koyun, kenarlarını hava almaması için sıkıştırın ve can suyunu verin.
    Sardunya yapraklarını sürekli yenileme ihtiyacı duyan bir çiçektir, sararan kısımlarını koparıp atın, sakın çiçeğiniz hastalandı diye düşünmeyin.
    Sabah hava serinken suyunu verin, akşam sulamak çiçeklerde bakterilerin oluşmasına sebep olur, akşam sulanan çiçeklerin ömrü az olur.
     Sardunyadaki güzellik sadece görselliği değildir. Sardunyayı evinize koyduğunuzda daha sakin olduğunuzu ve uykusuzluk çekiyorsanız bu problemin de ortadan kalktığını fark edeceksiniz.
Sardunyalar keskin kokusuyla bilinir, sivrisinekler bu kokudan kaçarlar, kokuyu alır almaz evinizi terk ederler. Sardunya açık ve temiz havaya düşkün bir çiçek olduğu için sabahları pencerenin dışına veya balkona alabilirsiniz bu onları çok mutlu eder.
 Lavanta 
    Lavantanın çiçek renkleri mor, siyaha yakın koyu bordo ve koyu mavidir. Lavanta her ortama  uyumludur, bakımı kolay bir çiçektir diyebiliriz. Güneşi severler, fazla su istemezler, soğuğa karşıda oldukça dayanıklıdırlar.
     Genelde 25-65 cm arası boy atarlar, 6.  ve 7. aylarda bizlere çiçeklerini sunmaya başlarlar. Lavanta tohumunu zor çatlatan bir çiçektir, onun için lavanta tohumlarını akşamdan suya ıslatın, şişen tohumları saksının yüzeyine belli aralıklarla dizin, üzerine hafifçe toprak atın, filizlenene kadar fıs fısla sulayarak nemli tutun, filizlenince filizleri kırmadan biraz daha toprak atın işte bu kadar, artık lavantalarınız büyümeye hazır, fazla sulamayın  toprakta hafif nem olması yeterli.
saksida-sardunya-yetistirme
     Lavantalarınız kokusu ile evinizin mis gibi kokmasını sağlarken aynı zamanda havasını temizleyerek, mikroplardan arındıracaktır. Akşamları  yatak odasına koyduğunuzda rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonunu Çiçeklerle Tamamlayın başlıklı makalemizde Çiçekler, Çiçeklerin Etkileri ve Çiçeklerle Süsleyin hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir