Menu

Saksıda Nane Yetiştirme

Saksıda Nane Yetiştirme

saksida-nane-yetistirmek

Evinizde kendi bitkilerinizi yetiştirdiğinizde hem taze ürünler elde etmeniz hem de katkısız ve her zaman bulabileceğiniz ürünler bulmanız da mümkün olacaktır. Her zaman yapılan ve çok sevilen saksıda bitki türlerini yetiştirmek uzun yıllardan beri uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayanlar için uygun bir bahçe bulunmaması gibi nedenler saksıda ekim yapılmasını da gerektirir hale geldi. Siz de evinizde kendi bitkilerinizi yetiştirerek taze ürünler elde edebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de nane ekimi. Saksıda nane yetiştirme yaparak her zaman taze nane elde edebilirsiniz. Üstelik hem kolay hem de basit yöntemler kullanarak hiç ekmemiş olsanız bile saksıda ekim yapabilirsiniz.

saksida-nane-yetistirmek-

Nane ekmek için farklı yollar kullanabilirsiniz. İlk yol tohumdan ekmektir. Eğer tohumdan ekmek isterseniz uygun büyüklükte bir saksı kullanarak nane tohumu ekmeniz gerekir. Ancak nanenin ekim zamanı daha çok sıcak hava olduğu zamandır. Eğer ev ortamınız sıcaksa nane ekimi için uygun olabilir. Ancak soğuk havada çıkan naneler yerine ilkbahar ve yaz aylarında ekilen naneler daha lezzetli olacaktır. Taze naneyi filizlendirdiğinizde tohumdan daha fazla verim alabilirsiniz. Genelde tohumdan ekimde tohum kalitesi bilinmediği için sonuç alamayabilirsiniz. Bu nedenle taze nane sağlarını filizlendirerek ekim yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

saksida-nane-yetistirmek-hakkinda

Taze naneden filizlendirme yapmak için birkaç nane sapını temizleyerek başlayabilirsiniz. Sadece baş kısmındaki yapraklar kalacak şekilde uzun bir sap elde etmeniz gerekecek. Ardından sapın suyun içinde kalması için uygun bir bardağa alarak yaprak seviyesine kadar su ile doldurup naneyi bardağa koymanız gerekecek. Nanenin yaprakları suya değdiğinde çürüyebileceğinden bir peçete koyarak yaprakları sudan uzak tutabilirsiniz. Sonrasında güneş alan bir pencere önüne bardağınızı yerleştirerek filizlenmesini beklemeniz gerekecek. Zamanla azalan suyu yenileyerek filizlenmeyi bekleyebilirsiniz.

saksida-nane-yetistirmek-icin

Saksıda nane yetiştirme aşamasında filizlendirmeden sonra ekim aşaması gelecek. Her yerde bulabileceğiniz klasik saksıları bu iş için kullanabilirsiniz. Nanenin uygun bir saksıda olması için 30-40 cm yüksekliğinde bir saksı kullanabilirsiniz. Nane ekiminde kullanacağınız toprağın daha çok kumlu toprak olması gerekir. Bu şekilde daha fazla verim elde edebilirsiniz. Toprağınızı saksıya aldıktan sonra uygun şekilde çukurlar oluşturarak filizlenen naneleri ekebilirsiniz.

saksida-nane-yetistirmek-hakkinda-

Nane ekildiğinde henüz güçsüz olacağı için destek çubukları kullanabilirsiniz. Saksıda nane yetiştirme yaparak hem doğal beslenebilir hem de eviniz için doğal parfümler oluşturabilirsiniz. Güneşi çok sevdiği için evinizde en çok güneş alan yere koyabilirsiniz. Bunun haricinde yapraklarını keserek kullanacağınız kadarını alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir