Menu

Saksıda Gül Yetiştirmenin İncelikleri

Saksıda Gül Yetiştirmenin İncelikleri

 

saksida-gul-yetistirmenin-inceligi

Gül , birine hediye edilmek istendiği zaman alınan çiçekler arasında en çok tercih edilen çiçek türlerinden biridir. Hem görsellik açısından güzel bir görüntü sergiler hem de hoş kokuludur. Üstelik gülün renklerine göre yüklenen anlamlar vardır. Bunun için gül derin anlamlar taşıyan nadide bir türdür. Saksıda gül yetiştirebilmek için bunun inceliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Bunun için öncelikle bir bitki uzmanından bilgi alınmasında fayda vardır. Özellikle gül fidanı satın alınan yerden gülü yetiştirirken nelere dikkat edilmesi gerektiği iyi bir şekilde öğrenilmelidir.

Saksıda gül yetiştirmek isteyen kişiler öncelikle buna uygun toprak satın almalıdır. Saksıda gül yetiştiriciliği için en uygun toprak harmanlanmış topraktır. Toprak killi ve gübre açısından zengin olmalıdır. Gül yetiştirmek için kuru ve kireçli topraklar hiç uygun değildir. Bunlara dikkat edilerek toprak satın alınmalıdır. Alınacak gül fidanının yapraklarının sağlıklı görünmesine , bir hastalık belirtisi taşımadığına dikkat edilmelidir. Saksının büyüklüğü ise dikilecek gül fidanının büyüklüğü göre olmalıdır. Ayrıca saksının altında birkaç delik olmalıdır. Çünkü bu delikler güldeki fazla suyun dışarı atılımını sağlayacaktır. Gül fidanı saksıya sıkı bir şekilde ekilmemelidir. Saksının üçte iki oranı toprakla doldurulmalıdır. Ardından gül fidanı bu toprağa ekilmelidir. Gül fidanının kökleri toprağa iyice yayılmalıdır. Kökler saksı tabanına direkt olarak değmemelidir. Güle verilecek su miktarı toprağın iyice nemlenmesini sağlayacak kadar olmalıdır. Saksının altındaki deliklerden fazla su saksı tabağına akacağından ve bu sular durursa köklerin çürümesine sebebiyet vereceğinden tabaktaki fazla su atılmalıdır.

Gül fidanının ekildiği saksı evin bol güneş alan bir noktasına konumlandırılmalıdır. Çünkü gülün iyi bir gelişim sağlayabilmesi için günlük 7 saat kadar güneş amaya ihtiyacı vardır. Gül fidanı sabah erken saatlerde sulanmalıdır. Havanın çok sıcak olduğu günlerde su ihtiyacı artacağından sabah ve akşam birer kez olmak üzere günde iki kere su verilmelidir. Gül fidanı dikildikten sonra 1 ay dolunca toprak karıştırılmalı ve sıvı gübre ile harmanlanmalıdır. Bu gülün daha iyi ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaktır. Soğuk havalarda zarar görmeyeceği bir noktaya konumlandırılmalıdır. Özellikle çok soğuk havalarda naylon bir poşetle sarılarak havanın soğuk etkisinden zarar görmesi önlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Bahçеde Çiçеk Dikimi Hаkkındа Bіlіnmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Bahçеde Çiçеk Dikimi, Bahçеde Çiçеk Dikimi Hаkkındа Bіlіnmesi Gerekenler ve Bahçеde Çiçеk Yetiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir