Menu

Saksıda Çilek Yetiştirmenin İncelikleri

Saksıda Çilek Yetiştirmenin İncelikleri

Etiketler:Çilek Yetitşrme, Çilek Bakımı, Saksıda Çilek, Çilek, Çilek Yetiştirme

Günümüzde insanlar bir çok hormonlu sebze ve meyvenin kaçışını organik besinlerde aramaktadır.Saksıda Çilek Yetiştirmenin İncelikleri’ni sizlere açıklamaktayız. Bu organik besinler ise kendi yetiştirdikleri bitkiler olmadıkça rahatlayamayan insanlar bir şekilde organik tohumların sahibi olurlar. Organik tohumların ekimi için de bahçeye ihtiyaç duyan insanlar çareyi saksıda bulmaktadırlar. Çilek meyvesi saksıda yetişmek için en uygun meyvelerden bir tanesidir.

Saksıda Yetiştirilmesi İçin Önerilen Çilek Türleri

Her çilek türü maalesef saksıda yaşayamamaktadır. Ancak yaşayan çilek türleri ise sizin için yeterli olacaktır. Çünkü aroması, tadı ve hoş kokusu ile sizi cezp edecek bu çilek türleri diğerlerini aratmayacaktır. Bu çilek türleri Osmanlı çileği ve dağ çileğidir.Ayrıca yediveren çileği de bu kategoriye girmektedir. Bu çilekler sizin hem sağlığınız hem organik beslenmeniz hem de ağzınızın tadı için uygun bir yapıya sahiptir.

Saksı Nasıl Olmalıdır?

Çilek için saksının büyük olması gerekmemektedir. Ancak saksının diplerinde, kenarlarında drenaj için delikler kırıklar olmalıdır. Hafif yükseltiliklere koymanız ise saksınız için daha iyi olacaktır.

Çileğin Sulaması İçin Bilinmesi Gerekenler

Çilek, meyve vereceği zaman bolca su isteyen meyvedir. Toprak sulamalar esnasında kuru kalmamalıdır. Nemli kalmalı ve iyi güneş almalıdır. Ancak aşırı sulama da çileğin sonunu getirebilmektedir. Bunun için aşırı suyu atacak gideğenler yapılmalıdır.

Çilek Ekiminde Önemli Hususlar

Çilek her mevsim ekilebilecek özelliktedirler. Ancak kök çıplak ise mart ve eylül ayları daha uygun zamanlar olacaktır.

Saksıda Çilek Yetiştirmenin İncelikleri Resimleri

Bir önceki yazımız olan Saksı İçinde Domates Yetiştirme başlıklı makalemizde Domates, domates bakımı ve Domates Yetiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir