Menu

Saksıda Çiçek Sulaması Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı?

Saksıda Çiçek Sulaması Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı?

Bitkilerin türlerine göre sulanma ihtiyaçları da farklılık gösterir. Hatalı sulama yapıp bitkilerinizi öldürebilir, çürütebilirsiniz. Bu yüzden sulamanın püf ve ince noktalarını öğrenmelisiniz.

Haftada bir sulama yapın!, Ayda bir sulama yapın!, İki günde bir sulama yapın! gibi “düzenli” ve “sabit” ölçülerle verilen tavsiyeler yanlıştır. Özellikle saksıda yetiştirilen bitki için öldürücü derecede zarar verici ve tehlikeli olabilmektedir.

Sulama sıklığı neye göre belirlenir? : 1-Toprağın nem kaybetme hızı ölçülmeli, 2-Mevsime göre hareket edilmeli, 3-Bitkinin kök özelliği tespit edilmeli, büyüme ve gelişme dönemindeki su ihtiyacı belirlenmeli.

Bu sulama konusundaki bir diğer tavsiyeler ise, saksının altına su dolu tabak koyun!, üstten sulama yapmayın!. Bu tavsiyelerde maalesef yanlış ve bitkiye zarar vericidir. Faydalı olan sulama; toprağı üstten sulamaktır. Bu sayede su toprağı yıkayarak saksının alt deliklerinden çıkıp gider ve böylece toprakta zararlı birikimler olmaz. Çünkü su ile birlikte saksının alt deliklerinden çıkar, giderler. Eğer bu paragrafta bahsettiğim iki tavsiyeye uyar iseniz, su kireçli olabilir veya besin karıştırılmış olabilir bu gibi nitelikler yüzünden saksıdaki toprakta ya aşırı asitlenme ya da alkalinlenme olur. Bu durumlarda bitkiye ciddi anlamda zarar verir. Toprağı üstten sulama usulü bitki için çok sağlıklıdır. Bitkinizi alttan su emdirme usulü ile de nadir durumlarda sulayabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilenle özel saksı toprakları içindi; gerçek (doğal) olan toprakların toprak yıkması pek kolay olmaz. Aynı zamanda zararı da olabilir. Doğal topraklarda suni gübrelerin ve bitki besinin az kullanılması gerekir. Hiç kullanılmasa da olur. Eğer doğal humuslu toprak ve doğal gübre karışımı yapabilirseniz, bu karışımdan elde ettiğiniz toprak bir yıldan fazla bir süre hiçbir özel besin takviyesi gerektirmez.

Sulama Yapılırken Planlı Hareket Edilmeli

saksi-cicegi

Aslında bitkinin sağlıklı olması toprağın sağlıklı olmasına bağlıdır diyebiliriz. Bitkinin sağlığına dikkat ederken toprağın sağlığına da dikkat etmeliyiz. Yanlış sulama yapılırsa toprağın dengesi bozulur. İşte o zaman bitkiler topraktan besin alamazlar.

1-Rutin Yapılan Sulamalar: Yaz aylarında toprağın üst yüzeyi hafiften kurumaya başladıkça, saksının alt deliklerinden bir miktar su çıkacak kadar yavaş yavaş bitkiler sulanmalı. Dikkat edilmesi önemli bir nokta, saksı içinde bitkinin tüm köklerine suyun ulaştığından emin olunmalıdır. Alt deliklerden çıkan su saksı tabağında bekletilmemeli, akıp gitmelidir.

Kış aylarında ise üst düzeyin tamamen kuruması gerekir. Alt deliklerden su çıkmayacak şekilde, bitkinin tüm köklerine suyun ulaşacağı miktarda sulanmalıdır.

2-Bitki Besini Karıştırılmış Su İle Yapılan Sulama: Yaz ayları boyunca veya bitkide gelişimin devam etmesi gözlendiği süre boyunca, her 3-5 sulamada bir sulama suyuna bitki besini karıştırmak gerekir. Kenarlardan başlanarak su yavaş yavaş merkeze doğru dökülerek tüm köklere suyun ulaşması sağlanmalı. Alt deliklerden sadece birkaç damla çıkınca sulama bırakılmalı. Besinli su verilecek olan toprak çok kuru olmamalı, hafif nemli olması yararlıdır, aksi takdirde zararı olabilir.

3-Toprak Yıkama Sulaması: Besinli su ile sulama yapıldıktan sonra birinci rutin sulamada değil ondan bir sonraki rutin sulamada yapılması faydalı olur. Bu yöntemde çok su kullanılır. En az saksının hacmi kadar su yavaş yavaş dökülmeli. Alt deliklerden ne kadar su akıp giderse toprak o derece yıkanmış olur.

saksida-cicek

Bitkinize düzenli aralıklarla bitki besini vermeniz gerekiyorsa aşağıdaki yolları izlemelisiniz;

Suyunuz Kireçli İse:

Rutin sulama – besinli su ile sulama – rutin sulama – toprak yıkama sulaması –  besinli su ile sulama – rutin sulama – toprak yıkama…

Suyunuz kireçsiz ise:

Besinli su ile sulama – toprak yıkama sulaması – maden suyu ile sulama – toprak yıkama sulaması – besinli su ile sulama…

Bir önceki yazımız olan Çiçek Ne Zaman Dikilir? başlıklı makalemizde çiçek dikimi, çiçek nasıl dikilir? ve çiçek nasıl ekilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir