Menu

Saksıda Ağaç Yetiştirme

Saksıda Ağaç Yetiştirme

saksida-agac-yetistirmek-isleri

Yoğun şehir hayatı yeşil alanların da giderek azalmasına neden oluyor. Günümüz şartlarında yeşil alanlar oluşturmak da daha ekonomik çözümler gerektiriyor. Son yıllarda çok sevilen bir uygulama olan saksıda ağaç yetiştirme kalabalık şehirlerde kendinize ait bir bahçe tasarlamanıza yardımcı olabilir. Bunun için yapmanız gerekenler ise çok basit. Hem zevkli bir hobi olarak hem de doğaya katkı sağlamak olarak görebilecek saksıdaki ağaçlar aynı zamanda istediğiniz zaman verim alabileceğiniz bir alan haline de geliyor. İsterseniz evinizin balkonunda isterseniz de iş yerinizin terasında bu tür bitkiler yetiştirmeniz hem kolay hem de zevklidir. Özellikle organik yaşamayı sevenler için de bulunmaz bir nimet haline geliyor.

saksida-agac-yetistirmek

Birçok ev hanımının uyguladığı basit ve etkili yöntemlerden bir tanesi olan saksıda bitki ekimi uzun yıllardan beri kullanılan bir yöntem. Küçük ya da orta büyüklükte bir saksıda fesleğen, maydanoz, yeşil soğan, domates, sarımsak gibi bitkileri kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ekim zamanları diğer tarla bitkileri ile aynı olması nedeni ile zamanlama ya da bakım gibi sorunlarınız da olmayacaktır. Bunun yanı sıra bu tür bitkilerde bakım yapmak da daha kolaydır. İstediğiniz zaman tohumdan ekerek kendinize ait organik bir sera oluşturabilirsiniz.

saksida-agac-yetistirmek-nasil-yapilir

Yurt dışında da birçok ülkede uygulanan saksıdaki bitkiler hem hobi olarak hem de sağlıklı besinler üretmek için tercih edilen yolların başında geliyor. Bunun için birkaç noktaya dikkat etmenizde yarar var. Öncelikle saksıda ağaç yetiştirme işine girdiğinizde bunun için uygun bir alan oluşturmanız gerekir. Bahçenizde, balkon ya da terasınızda bahçeniz için özel bir alan oluşturun. Kurmak istediğiniz ağaca göre geniş ve büyük ölçeklere sahip olan bir saksı edinmeniz gerekir.

saksida-agac-yetistirmek-kolaymidir

Sonuçta kökleri ve daha fazla alana ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde ağacınızın sağlıklı büyümesi için yeterli alana ihtiyacı olacaktır. Bunun dışında saksı toprağı da ekim için uygun olmalıdır. Bazı bitki türleri haricinde birçok ağaç türü için de çiçek toprakları kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra zaman zaman ağaçlarınız için vitamin desteği yapmayı da unutmamanız ve toprağı zenginleştirmenizde yarar var. Sonrasında isterseniz fide ya da fidan olarak isterseniz de tohum olarak ekebileceğiniz bitkilerinizi büyütmeye başlayabilirsiniz.

saksida-agac-yetistirmek-hakkinda

İsterseniz saksıda ağaç yetiştirme için evinizde kullandığınız kayısı, limon gibi besinlerin çekirdeklerini değerlendirebilir isterseniz de tarım ve ziraat ürünleri bulabileceğiniz satış merkezlerinden tohum, fide ya da fidan temin edebilirsiniz. Doğru şekilde bakım uyguladığınızda hem uzun ömürlü hem de organik bir ağacınız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Peygamberimizin (S.A.V.) Ağaç Dikmekle İlgili Hadisleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir