Menu

Saksı İçinde Domates Yetiştirme

Saksı İçinde Domates Yetiştirme

Etiketler:Saksı İçinde Domates Yetiştirme, Domates Yetiştirme, Domates Bakımı, Domates

Günümüzde bir çok hormonlu yiyecekler insanları korkulu rüyası olmuştur.Saksı İçinde Domates Yetiştirme’yi sizlere açıklamaktayız. Doğal ve organik yiyecekler ise kaçış noktasıdır. Bu yüzden insanlar buldukları organik tohumları ekmek için bir bahçeye ihtiyaç duymaktadır. Ancak bahçe gibi bir imkan bulamayan insanları son tercihi saksı olmuştur. Saksıda da bitki yetiştirmek oldukça mümkündür.

Domates, insanlar tarafından tarih boyunca yenilmiş ve sevilmiş olan bir sebzedir ve bu sebzede saksıda yetiştirilebilmektedir.

Domates Yetiştirmek İçin Saksının Seçimi

Domates yetiştirmenin en önemli faktörü ise saksılardır. Saksının domates için uygunluğu çok önemlidir. Saksı en az 45 santimetre genişliğinde olmalıdır. Derinliği de bir o kadar olması gereken saksı, plastik yapıda olmalıdır. Kil ve topraktan saksılar suyu tutamamakta ve bitkinin solmasına neden olmaktadır. Saksınızı kendinizde yapabilirsiniz büyük damacanalar, su bidonlarını saksı olarak kullanabilirsiniz.

Domates İçin Gerekli Toprak

Her bitki ihtiyacı olan toprak tipini istemektedir. Domates de ihtiyacı olan toprak ile daha nitelikli sebzeler verecek ve daha iyi büyüyecektir. Toprağın yeterli nem tutabilmesi ve bünyesinde besleyici özellik bulunması önemlidir. Bunu öğrenmek için toprak alacağınız kişiye danışmanız yeterli olacaktır. O size gerekli toprağı verecektir.

Bitkinin Sulama ve Beslenme İhtiyacı

Her bitki gibi domates de su ihtiyacına karşı olumlu davranacaktır. Bu yüzden toprak sürekli olarak nemli kalmalıdır. Ancak az aralıklarla sulamak domates için iyi olacaktır. Sıcaklar eğer giderek artar ise bu aralıkları kısaltın. Beslenmesi içinde gübreleme yapmayı unutmayın.

Saksı İçinde Domates Yetiştirme Resimleri

Bir önceki yazımız olan Kivi Meyvesi başlıklı makalemizde Kivi, Kivi Bitkisi ve Kivi Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir