Menu

Saksı Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saksı Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etiketler:Saksı Değişimi, Çiçek Saksısı Değişimi, Ne Zaman Saksı Değişir, Saksı

Saksı Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler aşağıda anlatılmaktadır.

Saksı Değiştirme

Saksı Değiştirme

Bitki ve çiçeklerin bulunduğu saksılar zaman içerinde değiştirilmesi gerekmektedir. Saksı içinde toprak çiçeği veya yetişen bitkiyi yeteri kadar besleyememektedir. Saksı çiçeğinizin köklerini alamayacak duruma gelmiş ya da daha renkli, güzel bir saksı görüp onu kullanmak istemiş olabilirsiniz. Yani saksı değiştirmek için birçok sebebiniz olabilmektedir.

Saksı Değişimi İle Bilinmesi Gerekenler

Saksı değişimi sık olmamalıdır. Sonuç olarak risk teşkil eden bir durumdur. Yetiştiğiniz bitkinin buna ihtiyaç duyana kadar bu işlemden uzak durmalısınız. Eski saksıdan bitki çıkartılırken bitki gövdesi orta ve yüzük parmağı ile tutulup ters pozisyonda çıkartılması gerekmektedir. Yeni saksıda su deşarj deliği mutlaka bulunmalı ve açık olmalıdır. Eski toprak da oluşabilecek olan hastalıkları yok etmek için, alt kısımdaki toprakları yeni toprak ile değiştirin .

Bitki ve Saksı İçin Kullanılması Gerekilen Su

Saksı ile bitkinin sağlığı bitmemektedir. Bitki sağlığı, emdiği suyla da önem taşır. Ayrıca saksı içinde geçerli olmaktadır. Yeni saksınızı dinlendirilmiş ve kireçsiz suyunaltında bir süreliğine bekletmenizde fayda vardır. Bu sayede saksı bir miktar suyu emer. Bu da bitki için önem arz eder.

Saksı Değişiminden Sonra Yapılması Gerekenler

Saksı değişimi işlemi sonrasında toprak tamamı ile nemli duruma gelene dek sulanmalıdır. Daha sonraları ise daha az su verilmeli ancak bolca su püskürtülmelidir.Güneş ışığında ise yarı gölgede olmak üzere bırakılmalıdır.

Saksı Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Konusu Resimleri

Bir önceki yazımız olan Barış Çiçeğinin Bakımı başlıklı makalemizde barış, Barış çiçeği ve Barış Çiçeği Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir