Menu

Sakinleştiren Bitki Çayları

Sakinleştiren Bitki Çayları

sakinlestiren-bitki-caylari-hakkinda

Günlük hayatınız çok yoğun geçiyorsa rahatlamak için alternatif yollar deneyebilirsiniz. Birçok şeye fayda sağlayan bitkisel çözümler arasında sakinleştiren bitki çayları da kullanılıyor. Bitki çayları siyah çaya oranla daha rahat hissettirdiği gibi şişkinlik gibi sorunlar için de ideal bir yöntemdir. Bu nedenle günde bir ya da iki fincan bitki çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca bazı bitki çayları metabolizmayı hızlandırıcı, ciğerleri temizleyici etkiye de sahip olduğu için son derece kullanışlıdır. Siz de günlük yaşamda bitki çaylarınızı hayatınıza dahil ederek hem rahat bir gün geçirebilir hem de farklı sağlık sıkıntılarına çare bulabilirsiniz.

sakinlestiren-bitki-caylarindan

Bitki çayları arasında en çok bilinen tür papatya çayıdır. Özellikle uyku öncesinde içeceğiniz bir fincan papatya çayı rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Sakinleştiren bitki çayları arasında rezene çayını da düşünebilirsiniz. Rezene çayı yıllardan beri kullanılan bir bitki çayıdır. Hem rahatlamaya yardımcı olması hem de sindirime yardımcı olma özelliği ile bilinen rezene çayı gün içindeki şişkinlikten kurtulmanızı da sağlayacaktır. Özellikle bebeklerde meydana gelen gaz sancılarında rezene çayı kullanılabilmektedir. Hem rahatlatması hem de doğal olması nedeni ile kullanabileceğiniz gaz giderici ilaçlardan daha uygun bir seçim olacaktır.

sakinlestiren-bitki-caylari-papatya

Rahatlatan bitki çaylarından bir tanesi de yeşil çaydır. Yeşil çay birçok açıdan insan vücudu için fayda sağlar. Rahatlamaya yardımcı olmasının yanı sıra içerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmanın da hızlanması için etkilidir. Gün içinde bir ya da iki fincan yeşil çay tükettiğinizde metabolizmanızı da hızlandırmış olacaksınız. Farklı farklı faydası ile birçok bitki çayı ülkemizdeki imkanlarla daha kolay bulunabiliyor. Bu nedenle bilmediğiniz ya da yurt dışında bulunan ürünler kullanmak yerine ülkemizde yetişen ürünleri tercih edebilirsiniz.

sakinlestiren-bitki-caylari-nelerdir

Bitki çayları çok yüksek fiyatlar içermediği için de ekonomik olarak kullanabileceğiniz ürünlerdir. Ancak çayınızı hazırlarken doğru şekilde hazırlamaya özen göstermeniz gerekir. Sakinleştiren bitki çayları kullanırken içine tatlandırıcı olarak bal ekleyebilirsiniz. Bunun dışında limon ekleyerek de kullanabilirsiniz. Bitki çayı demlemenin püf noktası kesinlikle kaynamış suyun içinde bekletmektir. Siyah çay demlerken kullandığınız kaynamış sudan bir miktar bitki çayı için ayırabilirsiniz.

sakinlestiren-bitki-caylari

Kaynayan suyun içine papatya, melisa yaprağı, bir dilim taze limon ekleyerek üzerini kapatıp 5 dk. demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır. Bunun gibi diğer bitki çaylarında da kaynamış suda bitkileri beş dakika bekletmek yeterlidir. Suyun içine atarak kaynattığınızda bitkilerin acı tat bıraktığını görebilirsiniz. Bu nedenle sakinleştiren bitki çayları kullanırken kaynamış suda bekletmeniz yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir