Menu

Safran Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler

Safran çiçeği süsengiller ailesine ait olan bir bitki türüdür.  Sonbahar ayında Çiçek açmaya başlar. Yaklaşık 20-30 cm kadar uzarlar. Yaprakları şerit şeklinde çiçekleri ise mor ve üç tepelidir. Bu bitki Türkiye de Safranbolu ilçesinde yetiştirilmektedir. Dünyanın en pahalı baharatları arasında yer almaktadır. Yarım kilo safran 80.000 çiçekten meydana getirilebilir.

Safran baharatının samana benzeyen bir kokusu ve çok etkili bir tadı vardır. Nedeni ise içerisinde bulundurduğu pikrokrosin ve safranal kimyasallardır. İçerisine katıldığı yemeklere de altın sarısı bir renk oluşturur. Bu özellikleri sayesinde safran çiçeği bitkisi dünya üzerinde çok tercih edilen bir baharattır. Bunların yanı sıra tıpta da kullanılmaktadır. Safran bitkisi bir kültür bitkisidir. Sonbahar aylarında çiçeklerini açar. Kısır oldukları için bitkinin mor çiçekleri üretici tohum vermez bu yüzden çiçeğin üretilebilmesi insana bağlıdır. Yaz aylarını uykuda geçirmelerinden sonra topraktan çıkıp 40 cm kadar gelişen 5-11 adet arasında dik ve dar yeşil yapraklar meydana getirirler.  Sonbahar aylarında ise mor tomurcuklar oluşmaya başlar.  Ekim ayının gelmesiyle bütün çiçekli bitkiler tohumlarını verdikten sonra mor ve parlak renkte çiçeklerini meydana getiriler. Çiçek açtığı esnada bitki sadece 30 cm boyundadır. Tüm çiçeklerinin uç kısmın da erkeklik organı vardır.

Safran çiçeği bitkisi kuru ve sıcak yaz rüzgârlarının meydana geldiği yarı kurak olan iklimlerde büyümelerini gerçekleştirebilirler.  Bitki soğuğa ve kısa süreli olarak kar altında kalmaya da dayanıklı bir bitkidir.  Bitkinin çiçek vermesinden önce yağan yağmur safran mahsulünün artışına neden olur.  Safran bitkisi kuvvetli ve direk gelen güneş ışığını severler,  gölgeye maruz kalmaktan ise hiç hoşlanmazlar. Safran bitkisinin en sağlıklı yetiştirildiği toprak düşük yoğunluklu, gevrek, gevşek, sulaması iyi yapılmış fazla oranda organik madde bulunduran killi ve kalker topraklardır.

Bir önceki yazımız olan Aslan Ağzı Çiçeği için Yetiştirme Önerileri başlıklı makalemizde Aslan Ağzı Çiçeği, Aslan Ağzı Çiçeği bakımı ve Aslan ağzı çiçeği nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir