Menu

Sabun Çiçeği Faydası, Sabun Çiçeği Faydaları

Latincede Saponaria officinalis olarak bilinen çiçeğe ülkemizde sabun otu, Karga sabunu, Çöven otu, Köpürgen denmektedir. Sabun çiçeği karanfilgiller familyasındandır. Çiçeğin ana yurdu bilinmese de Avrupa ve Asya’da yaygın olarak yetişmektedir. Türkiye’de ise nemli yerlerde özellikle Karadeniz Bölgesi’nde sıkça görülmektedir. Boyları 50-100 cm. uzayabilen bir veya çok yılık dayanıklı otsu ya da yan otsu bitkidir. Çiçeğin gövdesi tabanda mor-kırmızı üst tarafta açık yeşil renkli silindirik kesitli ve serttir. Bitkide Karşılıklı dizilen oval biçimli ucu sivri ve soluk yeşil renkli yapraklarının üzerinde birbirine paralel üç çizgi bulunur. Pembe ve ya beyaz çiçek açan bitkinin çiçeklerinde tatlı meyve kokusu vardır. Bitkinin kökü rizomlarindan (kök gövde) çıkan kökçüklerle çevresine yayılır. Bu bitki döktüğü tohumlarla çoğalır. Çiçeğin gövde, çiçek sapı, yaprak, çiçek ve en çok da köklerinde saponin adli madde ile ayrıca zamk, uçucu ve sabit yağlar ve reçine bulunur. Bitkinin içerdiği saponin nedeniyle bitkinin kök ve diğer kesimleri suyla çalkalandığında sabun gibi köpürür. Sabunotu eski ve değerli özellikle yünlü kumaşların temizlenmesinde kullanılır.

Bitkinin Tıbbi Etkileri ve Kullanımı

İdrar söktürücüdür.

Safra taşları üzerinde etkili olduğu ileri sürülmektedir.

Bronşit ve kuru öksürükte balgam söktürücüdür.

Tıbbi olarak sabun otu bitkisinden yararlanmak için sabunotunun gövde, yaprak, sap ve çiçekleri yaz ortasından sonbahara kadar toplanır. Havadar ve gölge bir yerde kurutulur. Kurutulmuş karışımdan 2 tatlı kaşığı alınır. Karışım bir bardak suda iyice kaynatılır. Bu karışımdan günde 3-4 bardak içilebilir. Sabun otunun yararı sadece bu kadar değildir. Sabunotu ciltteki enfeksiyon, egzama ve çıbanlara karşı etkilidir. Hazırlanan dekoksiyon böyle yerlere temizleyici olarak günde birkaç kez dıştan uygulanır. Ancak bilinmesi gereken bir konu da şudur; sabunotu kökleri zehirlidir ve dahilen kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Nergis çiçeği ne zaman dikilir? başlıklı makalemizde nergis çiçeği bakımı, nergis çiçeği faydaları ve nergis çiçeği ne zaman dikilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir