Menu

Ruj Çiçeği Hakkında Genel Bilgi

Ruj Çiçeği, Gesneriaceaeailesinin bir üyesidir. Aeschyanthus cinsindendir. Bir çok çeşidi ve kültivarı vardır. Bu cinsin tamamı süs bitkisi olarak yetiştirilir. İnce uzun dalları vardır. Dalları o kadar esnektir ki, dik duramaz. Sarmaşık gibi sarılıcı özelliği bulunmaz. Susuzluğa çok dayanır. Dallarının eriştiği en fazla uzunluk 30 cm ile 1.5 metre arasıdır.

Anabatanları Malay yarım adasının güneyi ve Java dolaylarıdır. Yağmur ormanı iklimi olan tropikal bölgelerde yetişirler. Havanın nem oranı daima yoğundur. Doğasında ağaç oyuklarında ve kayalık çatlaklarında büyük ve gelişirler. Kış soğuklarına dayanıksızdırlar. Sıcak aylarda ise aşırı bir güneş almamalıdır.

Ev ortamına fazlası ile uyumludur. Kolaylıkla yetiştirilebilir. Toprağı hafifçe nemini yitirdikten sonra sulayabilirsiniz. Fakat bunu her zaman yapamazsınız. Çiçek açacağı dönemlerde her üç sulamada bir besin vermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Karyağdı Çiçeği Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Karyağdı, Karyağdı Çiçeği ve Karyağdı Çiçeği bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir