Menu

Rezene Çayının Faydaları ve Zararları

Rezene ilk filizlenmeye başladığı sıralarda yeşil renkli ve otsu bir yapıya sahiptir. Çiçeklenmeye başladığında ise sarı renkli çiçekler açar. Genellikle 1 metreye kadar uzayan rezene çok nadir de olsa daha fazla uzayabilir. Rezene çok uzun yıllar dayanabilen bir bitkidir. Gövdesinde ince uzun yapraklar bulunur. Anadolu rezenenin anavatanıdır. Kurak kayalık bölgelerde ve genellikle Akdeniz ikliminde yetişir. Uzun yıllardır şifalı ot olarak çayları yapılmaktadır. Bu bitki Dünyanın birçok bölgesinde kendiliğinden yetişir. Ortaçağlarda Manastırlara ekilen bitki, yemeklerde de kullanılmaktadır.

Rezene çayı bir küçük çay fincanına bir ya da bir buçuk çay kaşığı rezene tohumu kullanılarak demlenebilir. Tohumları kaşığın tersiyle ezerek kaynayan suda demleyebilirsiniz. Demini tam olarak alması için 10 dakika beklemeniz gerekir. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla süzerek çayınızı içebilirsiniz. Tat vermesi için bal kullanılabilir. Limonla da servis yapılmaktadır. Rezene çayı iştah sorunu olanlar kullandığında iştah açar. Emzirme dönemindeki kadınlarda bolca kullanılmalıdır. Çünkü anne sütüne önemli ölçüde katkı sağlar. Mide sorunu yaşayanlar için de birebirdir. Gazı gidererek, mideyi rahatlatır. Rezene çayının bolca tüketilmesi sinir ve strese iyi gelir. Vücudun rahatlamasını sağlar. Soğuk algınlıklarında ve gripte de bolca tüketilmelidir. Cinsel sorunlara iyi geldiği de söylenen rezene erkeklerde cinsel gücü arttırır. Kalp rahatsızlıklarında ve idrar sorunu yaşayanlarda da kullanılır. Bebekler de ishal ve gaz sorunlarında kullanılır. İshal sonucu vücudun kaybettiği sıvıyı bu çayı tüketerek geri kazanabilirsiniz. Kadınlar da özellikle adet sancısı için kullanılır. Ağrıyı gidererek adet zorluklarını azaltır.

Rezene çayının iştah açıcı özelliği vardır. Bu nedenle diyet yapan ve kilo problemi olanların kullanması sakıncalıdır. Diyette kullanımında iştahın açılmasıyla diyet yapan kişi zorlanır. Başka bir olumsuz etkisi yoktur.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir