Menu

Pu-Erh Çayı

Pu-Erh Çayı

Pu-Erh-cayiPu-Erh çayı, bir siyah çay çeşididir. Çinlilere has bir çaydır. Geleneksel yöntemler ile kurutularak yapılırdı. Aynı zamanda da olgun çayı olarak da tanınır. Pu-Erh çayı sadece, Çin bölgesinde yetişmektedir. Çinliler tarafından keşfedilen çay, daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır.

Çay, siyah olarak elde edildiği için, adını buradan almaktadır. Çayın yapraklarının işleyişine göre yeşil ve siyah olmak üzere, iki çeşit olarak ayrılmaktadır. İki renkteki yapraklar, pişirilerek çay haline getirilmektedir.

Pu-Erh çayının, bir diğer özelliği de uzun yıllar dinlendirilmesidir. Çayın yaprakları güneş ışında kurutulmaktadır. Çaya tadını veren bir diğer işlem de budur. Pu-Erh çayı, yaklaşık  5 yıl bekletildikten sonra içilmeye hazır hale geliyor.

1.Pu-Erh Çayının Faydaları

Eski çinlilerden günümüze gelen bilgileri aktaralım;

– Hazmı kolaylaştırdığı bilinmektedir.

– Sindirim sistemini rahatlatır.

– Vücuttaki kanı temizlemektedir.

– Mideyi ısıtmaktadır.

– Hazmı kolaylaştırdığı için kilo verdiği de bilinmektedir.

– Pu-Erh çayında yüksek miktarda C vitamini mevcuttur.

– Kadınların regl ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

– Soğuk algınlığı için kullanılmaktadır.

– Damarda oluşan sertlikleri önlediği bilinmektedir.

2.Pu-Erh Çayını Hazırlamak

Öncelikle küçük bir çaydanlığa sıcak su koyuyoruz. Sonrasında da Pu-Erh çayının tohumlarını ilave ediyoruz. 10 saniye bekleme süresinden sonra çayımızı fincana döküyoruz. Ancak, demleme işlemimiz bitmedi. Fincandaki çayı boşaltıyoruz. Tekrar demliğe sıcak su ilave ediyoruz. 20 saniye bekleme süresinden sonra çayınız servise hazır oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir