Menu

Portakal Ne Zaman Çıkar?

  Portakal ülkemiz de en çok yetişen turunçgillerdendir.  Portakal citrus türü bir ağaçtır. Ülkemiz de Ege, Akdeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir. Portakalın yetişmesini düşüren önemli iklim olayı ise düşük sıcaklıklardır. Portakal -2 dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Diğer  önemli bir iklim olayı ise rüzgardır. Meyvelerin dökülmesine ve ağaçların kırılmasına da neden olurken soğukluğundan da çok etkilenirler.

Toprakları çok fazla asitli olmamalıdır. Besin maddelerince zengin olan toprakları severler. Taban suları alçak olan toprakları severler, derinliği 1 metreden az olmamalıdır. Topraklarında çok fazla miktarda kireçte bulunmamalıdır.

Portakalın yetiştiriciliğinde üretilen fidanların kaliteli olması ilk önemli adımdır. Portakalın üretildiği bahçenin virüs bulunmayan fidanlarla kurulması gerekmektedir.

Sağlıklı olan fidanlardan sağlıklı ürün üretebilmek için dikimlerini de çok özenli olarak yapmak gerekmektedir. Dikim alanında bulunan yabancı otların temizlenmesi gerekmektedir.

Ülkemiz de en uygun dikim meysimi ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Şubat ayının ortasında başlayıp Nisan ayının sonlarına kadar dikim işlemine devam edilebilmektedir. Dikim yapmadan önce fidanları mutlaka budamanız gerekmektedir. Eğer fidanlarınızı naylon torbalar da yetiştiriyor iseniz dikim yapmadan önce 10-15 fidanları güneş altında bekletmeniz gerekmektedir.

Dikim yaparken dikimin derin olmamasına özen gösteriniz. Dikim işlemi bittikten sonra toprağı sıkıştırmanız ve bütün fidanlara 35-40 litre kadar can suyu vermeniz gerekmektedir.

Sulama yaptığınız suda sodyum klor ve bor elementlerinin çok fazla bulunmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Portakal yetiştirirken gübre kullanılmasına çok fazla gerek yoktur. Çok az gübre kullanmanız yeterlidir. İlk gübrenizi Kasım ve Aralık aylarında yapmanız gerekmektedir.  Eğer azotlu gübre kullanacaksanız ağacın tomurcuklanma döneminde yapmanız gerekmektedir. Yani genellikle Ocak sonu ve Şubat başı gibi yapmanız gerekmektedir. Azotlu gübreyi ağaçların taç çevresine dağıtarak vermeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şeftali Ne Zaman Dikilir? başlıklı makalemizde Şeftali Yararları, Şeftali Yetiştiriciliği ve Şeftalinin Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir