Menu

Portakal Ağacı Hangi Bölgelerde Yetişir

Portakal Ağacı Hangi Bölgelerde Yetişir

Portakal-Ağıcı-Vitamin-Deposu-

 

Portakal ağacı yetiştirecekseniz, mutlaka sıcaklığın 25 dereceyi soğukluğun ise -3 dereceyi geçmemesi gerekir. Portakal ağacı aşırı sıcaklarda yanar ve aşırı soğuklarda donar. Bu tür durumlarda ise meyve veremez. Ortalama 15 derece olduğunda ise portakalın gelişimi başlar. Portakal ağacı fidesi yağmurlardan faydalanmak için Eylül ya da Ekim ayında ekilebilir. Ancak portakal ağacını dikmek için herhangi bir mevsim şart değildir. Hemen her mevsimde dikilebilir. Önceden yetiştirilmiş olan bir portakal meyvesinin çekirdeği veya portakal ağacının ölmemiş bir dalını suda bekleterek yetiştirilmeye başlanabilir. Portakal ağacı fidesi dikilmeden önce bir süre saksıda tutulmalıdır. Portakal fidesini toprağa ekmeden önce çukurunu geniş bir şekilde açmak gerekir.

Portakal ağacı her türlü toprağa ekilebilir. Özel bir toprak gerekmez. Elbette çoğu bitkideki gibi portakal ağacında da ağırlığı az bir toprak tercih edilmelidir. Portakal ağacının su ihtiyacı çok fazladır. Bu açıdan çok sık sulamak gerekir. Eğer diktiğiniz portakal ağacını az sularsanız tutmayacaktır. Ülkemizde en çok yetiştirilen turunçgillerden olan portakal, Doğu karadeniz, Akdeniz ve de Ege bölgelerinde yetiştirilir. Portakal ağacının yetişmesini engelleyen en önemli etken düşük sıcaklıklar olarak bilinir. Çünkü portakal ağacı en fazla -2 derece soğuğa dayanıklılık gösterebilir. Bir diğer iklim olayı da rüzgardır. Şiddetli rüzgarlar meyvelerini döker ve dallarının kırılmasına sebep olur. Hemen her toprakta yetiştirilebiliyor olsalar da dikmek için seçtiğiniz toprağın çok fazla asitli olmamasına özen göstermelisiniz. Besin maddesi yönünde zengin olan topraklarda çok daha iyi bir şekilde yetişirler. Diktiğiniz toprağın derinliği kesinlikle 1 metreden az olmamalıdır. Ve çok fazla kireç bulunan toprak da tercih edilmemelidir.

Fidanları kalitesi olması oldukça önem taşıyan bir konudur. Portakal ağacı üreteceğiniz bahçenin mutlaka virüs içermeyen fidanlarla kurulması gerekir. Sağlıklı olan fidanları sağlıklı bir şekilde yetiştirebilmek için çok özenli hareket etmek gerekir. Dikim alanındaki yabancı otların tamamen temizlenmesi şarttır. Portakal ağacı ülkemizde en çok ilkbahar aylarında dikilir. Şubat ayının ortalarından Nisan ayının sonlarına doğru dikim işlemi devam eder. Dikim işlemine geçmeden hemen önce fidanları budamalısınız. Dikim işlemini sonlandırdıktan sonra ise toprağı iyi bir şekilde sıkıştırmak ve fidanlara da yaklaşık 35 ya da 40 litre can suyu vermek gerekir. Can suyunda kesinlikle bor ya da klor bulunmamalıdır. Portakal ağacı yetiştirilirken pek fazla gübre gereksinimi olmaz. Çok az bir gübre kullanılabilir. İlk gübreleme işlemini Kasım ya da Aralık aylarında yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Soğan Nasıl Yetiştirilir Ne Gibi Faydaları Vardır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir