Menu

Peyzaj Mimarlığında En Çok Hangi Bitki Kullanılıyor?

Peyzaj Mimarlığında En Çok Hangi Bitki Kullanılıyor?

bayan-peyzaj-mimarıı-örneğiPeyzaj Tasarımcısının Konuları

Peyzaj tasarımı oldukça geniş ve eğlenceli bir konudur. Park ve bahçelerin düzenlenmesi ve bunun dekoratif bir şekilde yapılması konularını kapsayan peyzaj tasarımı aynı zamanda park ve bahçe çizimlerinin yapılması konusunu da kapsamaktadır. Bu işin eğitimini almış kişilerin konuya bakış açısı bir dekorasyoncudan farklı olmaktadır. Bir dekorasyoncu sadece işin estetik yanını düşünürken peyzaj tasarımcısı estetiğin yanında aynı zamanda alandan en iyi en kullanışlı şekilde faydalanmayı da düşünür. Peyzaj tasarımcılarının en önemli ilgi alanlarından bir tanesi çiçek ve peyzaj bitkisi türleridir. Hangi bitkilerin ve hangi çiçeklerin birbirleriyle kullanılabilecekleri ve  hangi mevsimde kullanılması gerektiği peyzaj tasarımcısının konusu dahilindedir. Aynı zamanda farklı kültürlerin bahçelerinin farklı ülkelerde uygulanması da bu mesleğin kapsamındadır.

Peyzajda En Çok Hangi Bitkiler Kullanılıyor?

Çevremizdeki park ve bahçelerde en sık rastladığımız peyzaj bitkileri arasında çit bitkileri yer almaktadır.  Berberis ve ligustrum en fazla kullanılan çit bitkileridir. Genellikle 50 cm aralıklarla dikilen bu bitkiler büyüdüklerinde çit görevini görecek bir set oluşturmaktadır. Bu bitkilerin çeşitli şekillerde budanması ile dekoratif görünümler yaratılmaktadır. Lale, sümbül, frezya gibi soğanlı bitkiler çevrelerine yaydıkları güzel kokular ve pastel tonlarındaki renkleri ile en sevilen peyzaj çiçekleri arasında yer alırlar. Bunun dışında karanfil, gül, menekşe, begonya gibi bitkiler de yol kenarı düzenlemelerinin vazgeçilmez çiçekleridir. Peyzajda kullanılan ağaçlar genellikle ıhlamur, salkım söğüt, akçaağaç ve çınar ağaçları olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çimler Peyzaj İçin Kullanılır Mı? başlıklı makalemizde çim bakımı, çimler ve Çimler Peyzaj İçin Kullanılır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir