Menu

Peygamberimizin (S.A.V.) Ağaç Dikmekle İlgili Hadisleri

Peygamberimizin (S.A.V.) Ağaç Dikmekle İlgili Hadisleri

Ağaç dikmek bir canlının yaşamasını sağlama ve çoğaltma anlamına geliyor. Ağaçların tüm canlı türleri ve bilhassa da insanlar için önemi oldukça fazladır. Ağaç dikmek havanın temizlenmesini sağlamaktadır. Ağaç dikmek ormanların oluşmasını sağlıyor. Ağaç dikmek demek daha fazla oksijen anlamına gelmektedir. Ağaç dikmek demek aynı zamanda erozyondan korunmaya yardımcı olmaktadır. Ağaç dikmek demek başka canlıların yuvasını yapmaktır. Çevreyi güzelleştirmeye yardımcı oluyor. Meyveli ve ya meyvesiz ağaçların ve ormanların insanlara olan faydaları sayılamayacak kadar fazladır. İnsanlığa bu denli hizmet etmenin dinimizdeki önemi de oldukça büyüktür. Bu mevzuda bildirilen hadis-i şeriflerden bazıları ise:

• Dikilen ağaçtan alınacak meyve sayısı kadar dikene sevap verilmektedir. {İ.Ahmed}

• Bir ağaçtan, insanlar, hayvanlar ya da kuşlar istifade ederse o ağacı diken için bir sadaka olmaktadır. {Buharî}

• Bir kimse, bir ağaç diker ve ağaç meyve verene kadar onu koruyup bakarsa bu ağaçtan dökülen her meyve Allah indinde o kimse için bir sadaka boyutundadır. {İ.Ahmed}

• Bir ağaçtan yenilen ya da çalınan şeyler o ağacı diken için sadaka olmaktadır. {Müslim}

peygamberimiz-sav-agac-dikmekle-ilgili-hadisleri• Dinimizde aşağıda belirttiğimiz yedi şeyi yapan öldükten sonra da devamlı olarak sevap kazanır:

1- Bir çeşme yapan,

2- [Dine uygun] ilmi bir eser yazan,

3- Bir su kuyusu açan,

4- Bir mescid bina eden,

5- Bir hurma ağacı diken,

6- Öldükten sonra kendisine dua edecek salih bir evlat yetiştiren,

7- Bir Mushaf yazan. {Beyheki}

• Dikilen bir ağacın gölgesinden de faydalanırsa ağacı diken için sevap bulunur. O ağaçtan ne kadar istifade edilirse sevabı da o kadar çok olmaktadır. (El-Envar) Ağaç Dikmenin Önemi Ağaç Dikmenin Önemi ise Gelişen teknoloji ve diğer olaylar ile beraber insanoğlu doğayı da değiştiriyor. Doğaya hükmetmekte ve ya kendi çıkarları doğrultusunda doğayı şekillendirmekte ve yok edebiliyor. Yeşili sevip doğayı korumalı ve özelliklede gelecek kuşaklara temiz bir yaşama alanı sağlamak için ağaç dikmesi oldukça önemlidir. Sağlıklı ve huzur içinde yaşamak için ağaç dikmeli ve diğer kişileri de bu konuya özendirmelisiniz. Ağacın insanlar için pek çok faydası bulunuyor. Ağaç dikerek doğada var olan düzen korunmakta ve ekolojik sisteme fayda sağlarız. Dinimizde ise pek çok alim ile, Peygamberimizin (S.A.V.) Ağaç Dikmekle İlgili Hadisleri bulunmaktadır. İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar hayatının her döneminde ihtiyaç duyduğu köklerinden, yaprağından ve ya meyvesinden yararlandığı ağaç türleri yaşam için de önemli değere sahiptir. Ağaçsız bir dünya düşünülememektedir. Ağacın faydaları saymakla bitemez. Ağaç denildiği zaman akla ilk olarak temiz orman havası gelir. Ağacın dikmenin önemini saymakla bitemez. Ağaçlar bireylerin rahat nefes almasını sağlamaktadır. Çünkü bir ağaç yılda ortalama olarak 8002 kilo toz emmer. Bu nedenler ağaçlık ortamların havası kentlere taş binaların olduğu yerlere daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlar. Gelişen teknoloji ile sanayi kuruluşlarının kentlere yakın yerlerde yapılması havayı kirletiyor. Ağacın yaprakları etrafta ki toksit ile radyoaktif havayı emerek temizlenmesini sağlar. Ağaçlar insan hayatı için önem taşıyan ve özellikle de hayatını devam ettirmek için çok önemli olan su üretimine katkı sağlamaktadır. İnsanların ve ya diğer canlıların yaşamı için önem arz eden su üretimine sağlayarak kuraklığıda engellemektedir. Bir ağaç yıl da ortalama olarak 60 metreküp su üretiliyor. Ağaçlar toprak oluşumunu hızlandırmakta ve özellikle de kurak alanlar da oluşan erozyonu önler. Ağaçlar toprağı verimli tutmakta ve canlılığını korumaktadırlar. Ağaçlar toprağa dikilecek olan diğer sebze ve meyvelerin gelişimi için fayda sağlıyor. Ağaçlar yeryüzünde bulunan atıkların çözülmesini ve minerallerin çözülüp azot bağlantılarının kurulmasını sağlamaktadır.

Ağaç Dikmenin Önemi Nelerdir?

Ağaç dikerek ekolojik sistemin devamı sağlanır. Ağaçlı ortamlarda ki hava koşulları ve havanın temizliği kentlere göre daha yüksek oranlardadır. Ağaçların faydaları ise, ağaçlar tüm insanlığın en büyük oksijen kaynağını sunar. Oksijen olmadan yaşayamayacağımıza göre bu durumda ağaçlar bizim yaşama kaynağımız diyebiliriz. Ağaçlar yaşantımızın her alanında gereksinim duyduğumuz ham madde deposunu oluşturuyor. Bunların yanı sıra ağaçlar bitkisel nitelikli olan tohum çiçek kozalak gibi ham maddelerin de bir kısmı ağaçlardan elde edilmektedir. Ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar için organik su şebekelerine benzemektedir. Kar yağmur gibi doğal olayların oluşumunda köklerinde suları tutarak sel ile taşkınları önler erozyon ve rüzgar etkisi ile oluşacak olan toprak kaymalarını önlemektedir. Ağaçların Faydaları İse; Ağaçların faydaları, ağaçlar sera etkisi ile mücadele etmektedir. Şehirlerdeki ısı miktarını hafifletir ve serinlik vermektedir. Pek çok çeşitte meyve sunar. Hatta Peygamberimizin (S.A.V.) Ağaç Dikmekle İlgili Hadisleri bulunmaktadır. Su düzenini sağlar su kaynaklarının beslenmesine yardımcı olur ve havanın nemini ayarlar küresel ısınmaya karşı koruma sağlar. Ses kirliliğini önleyerek barajların toprak ile dolmasını engeller. Çocuklar için oyun ile piknik alanları oluşturur gölgesinde dinlenebilme imkanı verin akciğerlerimize temiz hava gitmesini sağlar ağaçlar olmasa oksijen sıkıntısı yaşanır ve aynı zamanda insanların yaşama süreleri kısalmasına sebep olur. Ağaçlar ne kadar çok ise o kadar oksijen o kadar temiz hava anlamına geliyor. İnsanların ve ya diğer canlıların yaşamları oksijene bağı vardır. Bu sebeple birer oksijen kaynağı olan ağaçlar canlı varlığı için oldukça büyük bir önem arz eder.

Bir önceki yazımız olan Söğüt Ağacı Ne Zaman Dikilir başlıklı makalemizde Söğüt Ağacı Ne Zaman Dikilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir