Menu

Peygamber Kılıcı Çiçeği

Peygamber Kılıcı Çiçeği

Bu çiçek eşsiz bir bitkidir ve yetiştirilmesi de doğru şekilde yapıldığı sürece hemen herkes tarafından kolayca yapılabilir.
peygamber-kiliciBakımı ve Yetiştirilmesi: Çiçeğin yetiştirilmesi çok kolay olduğundan ve toprak seçmediğinden her çeşit toprak ile büyüye bildiğinden dolayı çiçek yetiştirmesi konusunda, hiç bilgisi olmayan kişiler tarafından bile zorlanmadan yetiştirilebilir. Bitkinin hızlı gelişmesi ve büyümesi düzgün ve sağlıklı bir şekilde fotosentez yapmasına bağlıdır. Yani ortamın havadar olması ve oldukça kuvvetli ışık alıyor olması önemlidir, bu ışık güneş ışığı olmasa dahi ışıklandırma sistemleri ile de gerçekleştirilebilir.

Toprak: Bitkinin ağır ve uzun olan yapraklarının dik bir şekilde durabilmesi için toprağının iyice sıkıştırılması, aynı zamanda havadar ve humuslu toprak kullanılması gerekmektedir. Ancak toprağın sıkıştırılması köklerinin hava almamasına, dolayısı ile bitkinin köklerinin çürümeye başlamasına ve ardından ölmesine sebep olacaktır. Bu yüzden bitki ekilirken toprağın içerisine mutlaka ponza taşı karıştırmalısınız, aynı şekilde kumda karıştırabilirsiniz. Bununla birlikte toprak içerisine pertil kesinlikle karıştırmayınız.

Saksı: Bitkinin kökleri kısa sürede çoğalabilir, ancak bu sizi yanıltmasın bitkinizin kökleri yüzünden çok büyük bir saksı kullanmanıza gerek yoktur. Özellikle fazla derin olmayan yayvan şekillerde olan saksıları kullanın, eğer saksı çok fazla derin ise çok toprak doldurmayın ve mutlaka saksınızı her yıl değiştirin. Ayrıca büyüme ve çoğalmaya göre ilkbahar aylarında sıcakların yeni başladığı zamanlarda saksı değiştirirken bir büyük boydaki saksıyı tercih etmelisiniz.

Sulama Ve Besin Verme: Bitki besin ve suyu hemen kullanmaz aksine önce depo yapar. Bu yüzden toprak en az saksının yarısına gelecek şekilde kuruduğunda su verilmelidir. Kış ayları serin olduğundan az miktarda su vermeniz yeterli olacaktır. Bitkiye vereceğiniz suyu ağzı açık bir kap içerisinde bir gün beklettikten sonra sulama yapmalısınız. Genel olarak bitkilerin büyümesine katkı sağlayan besinleri dört- beş sulamada bir su içerisine karıştırarak veriniz, ancak kışın bitkinin ortamı büyümeye elverişli değilse besin vermenize gerek yoktur.

Bir önceki yazımız olan Lale Çiçeği Ne Zaman Nasıl Dikilir? başlıklı makalemizde lale çiçeği, lale çiçeği ne zaman dikilir ve lale nasıl dikilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::, ,

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir