Menu

Parlak Mustafa Çiçeği ve Bakımı

Parlak Mustafa Çiçeği ve Bakımı

Bitki en iyi yer örtücü bahçe bitkileri arasında yer almaktadır. Ayrıca süs bitkisi olduğu da bilinmektedir. Bitki mutlaka bahçenin en kötü yerlerine dikilmelidir. Çünkü fazla ilgiyi seven bir bitki değildir, kötü olan yerleri güzelleştirmesi ile bilinmektedir.
Işık İhtiyacı: Bitki aslında bol güneşi sever ancak aşırı sıcak olan yerlerde  güneş alarak ta yetişebilir. Ancak çok fazla gölge olan yerlerde yetiştirilmez, yetiştirilse de çok kötü, bakımsız, cılız kuvveti olamayan, hoş görünmeyen bir bitki olur.
parlak-mustafaToprak: Bitki bir çok otun kolayca yetişebileceği, yetiştirilebileceği, sıradan bahçe topraklarını sever. Evlerinizde bu bitkiyi iyi bir şekilde yetiştirebilmek için mutlaka saksıya koyacağınız toprak içerisine, toprağın yarısına yakını kadar, ponza ya da perlit taşı mutlaka karıştırılmalıdır.
Sulama: Bitki çok fazla suyu sevmez. Toprağı kesinlikle kurutulmamalıdır, ancak nemli olduğu sürecede su verilmemelidir. Yaz aylarında haftada iki kez sulama yapmak yeterli olacaktır. Fakat mutlaka aynı zaman ve miktarda sulama yapılmalıdır. Kış aylarında ise sadece toprak kurumaya başladığı zaman sulama işlemi yapılmalıdır.
Bakımı Ve Gübreleme: Güneş alan yerlerde bakılmalıdır, aşırı güneşinde zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Kesinlikle sadece gölgede tutulmamalı yarı gölge, yarı güneş şeklinde yetiştirilmesi önerilmektedir. Bahçe de yetiştiriyorsanız yarı hayvan gübresi, yarı suni gübre şeklinde kullanabilirsiniz. Eğer evde saksıda yetiştirecek seniz her hangi bir gübreleme yapmanıza gerek yoktur.

Bir önceki yazımız olan Şebboy Çiçeği ve Bakımı başlıklı makalemizde Şebboy Çiçeği ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir