Menu

Papatyanın Faydaları Nelerdir Ve Evde Nasıl Ne Zaman Yetiştirilir

Papatya                                                                    Papatya-Nasıl-Kullanılmalı

Papatyalar genellikle yaz aylarında bütün bahçeleri süsleyebilen yapısıyla öne çıkarlar. Özellikleri bakımından bir Akdeniz bitkisi olan papatyalar ülkemizin nerede ise her yerinde yetişebilmektedir. Papatyalar genellikle kokusuzdur ve doğada yetişenleri genelde içi sarı yaprakları ise beyaz renktedir. Papatya bitkileri çoğunlukla Nisan sonu ve Haziran başı gibi çiçek açmaya başlarlar, çok nadir türleri bu zaman zarfı dışında çiçek açar.

Papatya bitkileri soğuktan çıktıktan sonra yoğun güneşe maruz kalırsa hemen çiçek açmaya başlarlar. Bu yüzden baharın habercisi olarak bilinirler. Papatya ekimi yapmak istiyorsanız en uygun zamanlar Mart ayının başı ile yaz sonuna kadardır. Papatya tohumunu Mart ayında ektiğiniz taktirde tohum toprağa girdiği andan itibaren hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Papatyaların tohum kabukları çok incedir. Bu yüzden toprağa ekim yaparken tohumları toprağa bastırmamalısınız. Hemen filizlenmeleri için alan bırakmanız onlar için daha iyi olacaktır.

Papatya tohumlarını ekerken tohumlar arasında aralık bırakmamanız daha iyi olacaktır. Tohumları ekerken önce toprak üzerine tohumları serpiştirin, çok dikkatlice bastırın ve ardından üzerini kalın toprak ile kapatın. Fazla bastırmanız papatyaların cılız gelişmesine sebep olacaktır. Papatya ekimi için en uygun toprak hafif killi bir topraktır. Papatyaları sera ortamında yetiştirecekseniz bütün toprağı ekimden önce havalandırmanız gerekmektedir. Killi toprakların yanı sıra papatyalar kireçli toprakları da sever ancak kireç oranını iyi ayarlamanız gerekiyor.

Evde papatya yetiştirmek

1- Papatya tohumlarını Mart ayı civarında ekmeniz alacağınız verimi arttıracaktır. Ayrıca papatyaları ekeceğiniz yerin bol güneş alan bir ortam olması gerekiyor. Çünkü papatyalar Akdeniz bitkisidir ve güneşi çok severler. Soğuk ya da güneşsiz ortamda kalan papatyalar cılız kalacaktır.

2- Papatya ekimi yaparken ortamın güneş ve rüzgar almayan ılık bir yer olmasına dikkat etmelisiniz.

3- Papatya tohumları oldukça hassastır bu yüzden toprağa çok sık ekilmemesi gerekir. Fark etmeden çok sık ekim yapıldıysa, tekrar seyreltme işlemi uygulanmalıdır. Aralıklı ekim yaptığınız taktirde papatyalar hem daha güçlü olacaktır hem de çok daha hızlı büyüyeceklerdir.

4- Tohumlar toprağa üstü açık kalacak şekilde dikilmelidir. Tohumları dikerken üzerlerine fazla basınç uygulamamaya dikkat etmelisiniz.

5- Toprak seçimi olarak ilk tercihiniz killi toprak olmalıdır. Eğer killi toprak bulamıyorsanız kireçli toprak kullanabilirsiniz.

6- Kullandığınız toprak sert ve sıkı olmamalıdır. Eğer toprakta böyle bir sorun varsa tohumları ekmeden önce toprağı havalandırmalısınız.

7- Tohumları ektikten sonra toprağının her zaman nemli kaldığına dikkat etmelisiniz. Papatyalar sıcak ve nemli ortamı severler.

Uygun iklim ve toprak şartlarında papatya yetiştirirseniz 30 ile 60 cm boyuna kadar papatyalar elde edebilirsiniz. Aynı oranda çiçekleri de büyük olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cherry Domatesi Sağlıklı Olarak Evde Yetiştirelim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir