Menu

Papatya Bakımı Nasıl Olmalı?

Papatya Bakımı Nasıl Olmalı?

papatya-bakımı-nasıl-yapılırAkdeniz bitkisidir. Otsu yapıya sahip ve yaz aylarında açan toplumun beğenisi toplayan bir bitkidir. Matricaria cinsi birçok yerde yetişmektedir. Günümüzde yabani olarak yetişen papatya sarı ve beyaz çiçek açmaktadır. Baharın habercisi olan papatya, çabuk çiçek açtığı için Mart ayının başında ekim yapılır. Çok ince bir tohum yapısına sahiptir ve toprağa çok sık dikilmemelidir. Ayrıca papatya tohumu üzerine toprak atılmadan ekilir. Çok hafif bastırılır ancak fazla bastırıldığında papatya filizlenmez. Papatyanın dikileceği toprak hafif killi olmalıdır. Baharın başında toprağın bakımının yapılması yani havalandırılması gerekir. Bu sayede papatya daha çabuk büyür. Papatyanın sevdiği toprak kireçli topraktır. Fazla kireçli olanı sevmez. Papatyanın saplarının uzun olması güneşi sevdiğini gösterir.

Papatya Nasıl Sulanmalı?

Papatyalar yabani oldukları için ev çiçeği değillerdir ve balkonda yetiştirilmesi uygun görülür. Sulama konusunda normal sıradan bir bitkinin sulanması gibidir ve zahmetsizdir. Toprağı kurudukça sulanır fakat fazla su verilmesi bitkiye zarar verir. Papatyaların sulanması 2-3 günde bir olmalıdır. Çok sık sulanmayı gerektirmez fakat toprağı çok kuru bırakmakta iyi değildir.

Papatya Saksını Değiştirme

Diğer bitkiler gibi değildir ve fazla bakım istemeyen papatyaların saksısını değiştirmeye gerek yoktur. Çünkü papatyalar iki yıllık bitkilerdir. Papatyalar saksıda git gide çoğalacaktır ve yapmanız gereken papatyaları başka bir saksıya ekmek olabilir. Bu sayede papatya sayısı çoğalacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evde Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde evde menekşe, Evde Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır? ve menekşe bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir