Menu

Palmiye Ne Zaman Dikilir Bakımı Nasıldır

Palmiye Ne Zaman Dikilir

Palmiye-Ne-Zaman-Dikilir

 

Palmiyegiler familyasından olan palmiyeler, genellikle tropik iklimlerde yetişen bir ağaç türüdür. Birçok farklı türü bulunan bu ağaç, ülkemizde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Palmiyeler hemen her mevsimde dikilebilir. Ancak yaz aylarında palmiye dikimi yapılacaksa mutlaka havanın serin olduğu saatler tercih edilmelidir. Palmiye ekimi ve yetiştirilmesi oldukça zordur. Palmiye, genellikle tohumlardan üretilir. Tohum, perlit karışımı olan toprak, torf kum ve su ile ekim yapabilmek mümkündür. Birçok alana palmiye ağacı dikilebilir. Hatta palmiye tohumları saksılara bile ekilebilmektedir. Palmiyenin yetiştirileceği ortam mutlaka 26 ile 29 derece arasında olmalıdır. Palmiye yetiştiren çoğu kişi tohumdan değil fideden palmiye üretilirler. Böylece çok daha çabuk bir şekilde yetiştirmiş olurlar. Eğer tohumdan palmiye yetiştirilecekse mutlaka tohumların taze olması gereklidir. Eğer taze tohum değilse, yeşillenme aşamasında sıkıntılar oluşacaktır. Saksıda yetiştirilecekse her tür mevsimde dikim yapılabilir. Ancak yine de serin günlerin tercih edilmesi gereklidir.

Palmiye fide haline geldikten sonra, şeritler oluşturacak fidelerin kırılmasını engellemek mümkündür. Palmiyeyi, her yıl 2 kez gübrelemek gereklidir. Özellikle mart, nisan eylül ve ekim aylarında gübreleme yapmak çok daha doğru olacaktır. Türkiye’de palmiye ağacının yetiştirilmesi için en ideal bölgeler Ege ve de Akdeniz bölgeleridir. Ekme aşaması zor olsa da bakımı son derece kolay olan palmiye, görünümüyle bulunduğu ortamı süsler ve havasını değiştirir. Tropik bölgelerde yetişen bir ağaç olduğu için ekonomik değeri de son derece yüksektir. Soğuk bir bölgede palmiye yetiştirilecekse don ihtimalinden korumak gerekir. Eğer palmiye ağacının budaması hatalı olmuşsa ve yanlışlık sağlıklı yapraklar budanmış sa, palmiye ağacı soğuklara karşı dayanıksız hale gelir.  

Soğuk günlerde korumak için üstteki yeşil dallar bir çuval bezi kullanılarak sarılabilir. Hava ısınmaya başladığında bu bezleri çıkartmak gerekir. Palmiye ağacı, çok fazla miktarda suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden sık sık sulanmalıdır. Ancak sulandıktan sonra dip kısımlarında su birikmemelidir. Palmiye ağacının kökleri fazla yayılmadığı için diplerinde biriken su kökü kurutacaktır. Budama işlemi de tıpkı sulama işlemi gibi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Palmiye ağacının aşağı sarkan dalları, doğru zamanda budanmamışsa kopma yaşanabilir. Dallar sararmaya başlamışsa budamak gerekir. İnce uçlu testere ya da budama makinası yardımıyla budama yapılabilir. Gelişme dönemindeki palmiye ağaçlarını 15 günde bir gübrelemek gerekir. Gelişimini tamamlamış palmiyelere ise yılda 2 kez gübrelemek yeterlidir. İlkbahar ve de sonbahar aylarında gübrelenebilir. Palmiyelerin en önemli özelliği saksıda da yetiştirilebiliyor olmalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Dikenlerin Sultanı Kaktüs başlıklı makalemizde kaktüs, Kaktüs Bakımı ve Kaktüs Bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir