Menu

Ortanca Çiçeğinin Bakımı Nasıldır

Ortanca Çiçeğinin Bakımı Nasıldır?

ortanca-cicegi

Ortanca çiçeği yaklaşık 1-3 metre arası boylanır. Kış mevsiminde yapraklarını döken ve çalı gövdeli bir süs çiçeğidir. Ortanca bitkisi, yetiştiği toprak bileşenlerine göre farklı renklerde çiçek açıyor. Ortancanın 70 civarında farklı türü bulunuyor. Ortanca ilk kez Japonya’da keşfedildi. Güney Asya’dan, Amerika’ya kadar her yerde yetişmektedir. Suyu çok sever. Bu bitkiyi bol bol sulamak gerekiyor. Ortanca bitkisinin çiçeklerinin rengini topraktaki alüminyum iyonları belenmektedir. Ortanca Çiçeğinin Bakımı Nasıldır? Ortanca ilkbaharın başından, sonbaharın sonuna kadar çiçek açar.

ortanca-ciceginin-bakimi-nasildir-hakkinda

Ortanca çiçekleri bir önceki sezonun sürgün başlarından fışkırmaktadır. Özellikle de nemli yerleri seven ortancalar, uygun toprak ve bol su ile rengarenk, coşkun çiçekler veren, masalsı güzellikte olan bir bitkidir. Özellikle de küme halinde yetiştirdiklerin de, ilkbahar başından, sonbahar aylarına kadar görsel bir şölen sunmaktadır. Ortanca Çiçeğinin Bakımı Nasıldır gelin inceleyelim; ortancalar toprağın asit değerine göre renklenmektedirler. Toprağınız kireçli bir yapıdaysa pembe beyaz ancak asitliyse mavi oluyorlar. Ortancanızı budamak için ise ilkbaharda yeni sürgünlerinin çıkmasını bekleyiniz. Sonbaharda çiçeğini budarsanız, kışın bitkinin donmasına neden olur.

ortanca-ciceginin-bakimi-nasildir-

Ortancanız için hazırlayacağınız toprağa, yaprak çürükleri, kum, elenmiş toprak, öğütülmüş kabuk ile gazete kağıdının parçaları, büyükbaş hayvan gübresini harmanlayıp ekleyiniz. Bu şekilde toprağın asit oranını ayarlayarak mor ve ya mavi açmasını sağlamanız mümkündür. Toprağınız asitliyse, pembeleştirmek için kireç serpiniz. Ortancalar, nemi sevdikleri için susuz bırakmayınız. Aksi takdirde dalları bükülür ve solmaya yüz tutarlar.

ortanca-ciceginin-bakimi-nasildir

Ortanca Çiçeğinin Bakımı Nasıldır ve Ortanca Ne Zaman ve ya Nasıl Budanmaktadır? Ortancanın budanma işleminde her defasında bitkinin içte birinden azını budamak önem arz eder. Budama yaparken, amacınız da önem teşkil eder. Eğer ki, bitkiye şekil verilmesini istiyorsanız tepedeki uzun dalları kısaltmanız yeterli olacaktır. Eğer bitkiyi daha ciddi şekilde budamak ve canlandırmak istiyorsanız, dalları yere yaklaşacak kadar kısaltmanız gerekiyor.

ortanca-ciceginin-bakimi

Hydrangea macrophylla ile Hydrangea quercifolia türleri bir önceki senenin dallarında çiçeklenmektedir. Bu türleri yanlış zamanda budarsanız, ya hiç çiçek vermez ya da düzensiz çiçek verebilir. Bu türlerin yazın çiçek verdikten hemen sonra budanyınız ve asla çok şiddetli şekilde budamayınız. Çiçeğin sadece üçte birinden de azı budanması çiçeğin ömrünü uzatacaktır. Hydrangea paniculata ve Hydrangea arborescens türleri yeni dallarda çiçeklenmektedir. Bu türe ait ortancalarda budamanın zamanı çok önemli değildir. Kışın ve ya ilkbahar başlarında budanabilir. Yeni tür ortancalar ise gerek eski, gerekse de yeni dallar üzerinde çiçeklenmektedir. Bakım gerektiren bir besindir.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir