Menu

Ortanca Çiçeği Ve Bakımı

Ortanca Çiçeği Ve Bakımı

Bitki özellikle dış ortamları süslenen harika renkte çiçekler açması ile ünlüdür. Saksıdan çok bahçede yetiştirilmesi önerilir. Çünkü hemen yayılan ve çoğalan bir bitki olması, bitkinin saksıda zor yetiştirilmesine sebep olur.

ortanca-cicegiSulama Ve Bakım: Bitki dolaylı gelecek ışıklar ile bile yetinebilir. Doğrudan gelen güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Çok sıcak veya soğuk havada tutmak çiçeğe fayda sağlamaz, aksine çiçek ve yapraklarının zarar görmesine sebep olur. Kış aylarında iyi muhafaza edilmeli ve mutlaka kapalı ortamlarda tutulmalıdır. Kış aylarında bulunduğu ortamın sıcaklığı en az 16 derece olmalıdır. İlk başta söylediğimiz gibi saksıda bakmak pek doğru olmadığından kapalı muhafaza alanı olarak naylon ile sera şeklinde kapalı ortamlar yaratılıp ışık yardımı ile hem ısıtma, hem de ısıtma sağlanmalıdır.

Sulamada Önemli Noktalar: Bitki kış aylarının soğuğundan korunmalı ve çok az miktarda su ile sulanmalıdır. Yaz aylarında ise açık havada bakıldığında mutlaka sürekli sulama yapılmalıdır. Özellikle akşam serininde sulama yapılması bitkiye büyük yarar sağlamaktadır. Sulamada en önemli husus sulama zamanının ve su miktarının mutlaka aynı olarak ayarlanmalı ve bunu dışına çıkılmamalıdır. Sulama mutlaka her yere gelecek şekilde yapılmalı ve sulamadan önce saksının altlığı kontrol edilmelidir. Diğer bir çok çiçekte olduğu gibi ortancalar da da soğuk su kullanmak zararlıdır. Bunun için sulama yapılacak suya dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Arapsaçı Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde arapsaçı, arapsaçı çiçceği ve arapsaçı nasıl dikilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::, ,

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir