Menu

Ortanca çiçeği ne zaman ekilir?

Ortanca birçok dış mekânı süsleyen rengârenk çiçekleriyle bahçelerin kraliçesi lafını sonuna kadar hak eden bir süs bitkisidir. Doğrudan güneş ışığı istemeyen bitki saksıda da yetiştirilmeye uygundur. Çok fazla sıcak ve soğuğunda çiçek için bir faydası ya da zararı yoktur. Sadece hava akımlarından korumak gerekir. Kış aylarında bitkinin bulunduğu ortam en az 14-15 derece olmalıdır.

Kış aylarında fazla suya ihtiyaç duymayan bitki yaz aylarında haftada en az iki kez sulanmalıdır.  Suyun bitkinin her bölümüne ulaşılmasına dikkat edilmelidir. Saksıda Ortanca yetiştirenler suladıktan sonra bitkinin tabağında su kalmamasına dikkat etmelidir. Bitki her sulamada aynı ölçüde sulanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da bitkinin sulamasının aynı günlerde yapılmasıdır. Bitki de herhangi bir değişiklik olmadığı sürece bitkinin sulama oranı değiştirilmemelidir. Kış aylarında sulama yaparken oda sıcaklığında su kullanılmalıdır. Çiçeğin yerinin sık sık değiştirilmesi çiçeğin gelişmesine çok büyük engeldir.

Ortanca bitkisi köklerinden ayrılarak çoğaltılabilir. Üst kısımlara doğru uzanan ince kısımları alınıp yeni bir toprağa dikildiğinde bitki köklenir. Bitkinin çoğaltılması hem kolay hem de zahmetsizdir. Bitki bahçelerde duvar kenarlarında ve ağaç altlarında yetiştirildiğinde daha güzel büyür. Pastel tonlu renkleri ve zarif dallarıyla çiçek açtığı dönemde mükemmel bir görüntü oluşturur. Ortanca kışın dondan zarar görmüşse o yıl çiçek vermeyebilir. Çiçek nisan ve haziran ayları arasında çoğaltılabilir. Ortancanın dibi kazılıp ara sıra gübrelenmesi çiçeğin daha iyi gelişmesini sağlamaktadır. Budama genellikle çiçek vermediği dönemlerde yani kış aylarında yapılmalıdır. Bitki genellikle yaz aylarının ortasında çiçek vermeye başlar. Güzelliğini kaybeden çiçekler derhal kesilmelidir. Böylelikle çiçeğin daha sağlıklı gelişmesi sağlanabilir. Böylece yeni çıkan tomurcuklar da daha kaliteli olabilir. Yazın birçok bahçeyi süsleyen ortancaların yetiştirilmesi oldukça zahmetsizdir.

Bir önceki yazımız olan Mandalina Nasıl Yetiştirilir? başlıklı makalemizde mandalina çeşitleri, mandalina hakkında bilgi ve mandalina nasıl dikilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir