Menu

Ortanca Bitkisinin Bakımı

Ortanca Bitkisinin Bakımı

Etiketler:Ortanca Bitkisinin Bakımı, Ortanca, Ortanca Çiçeği, Ortanca Bitkisi

Ortanca Bitkisinin Bakımını sizlere aşağıda açıklayıcı ve görsel bir şekilde sunmaktayız.
Ortanca-bitkisi
Ortanca Bitkisi Hakkında

Kartopu ya da ortanca çiçeği olarak bilinen özellikle yaz aylarında dış mekân süslemelerinde kullanılıp, iri çiçekleri ile bahçeleri süsleyen bir bitkidir.

Ortanca Bitkisinin Bakımı

Kış aylarının 15 derecenin altına düşmediği yerlerde daha iyi form sağlayan ortanca yaz aylarında da direk güneş ışığını istemez. Yarı gölge ya da dolaylı ışık seven ortancalar aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalardan da hoşlanmazlar.

Ortancalar genellikle bahçe duvarı ya da balkon kenar duvarlarına ekilir. Bunun yanı sıra peyzajda önemli bir yer tutan ortanca, orta kısımlara ekilip etrafı şimşir gibi bitkiler ile de süslenebiliyor.

Sulama

Ortanca her ne kadar bahçe bitkisi olsa da balkonlarda da saksılara konularak yetiştirilebilen bir bitkidir. Bitkinin kış aylarında tamamen suda mahrum kalması olumsuz etkiye sebep olacağından, dinlenme döneminde de sulanması gerekir.

Yaz aylarında ise bahçe de olan ortancanızı susuz kalma durumuna göre haftada en az iki kere sulayın. Saksı ortancanız var ise toprağını düzenli olarak her gün sulamanız gerekir. Sulama ölçü ve saatlerinizi aynı tutmaya özen gösterin.

Saksı da ortanca yetiştiriyorsanız kış ayında sulama döneminde kesinlikle soğuk su kullanmayın. Oda sıcaklığında bekletilmiş olan suyu kullanabilirsiniz.

Çoğaltma

Ortanca kendiliğinden çoğalan bir bitki olduğundan kökten ayırma yöntemi ile çoğaltabilirsiniz. Yeni çıkan filizleri bu kökten ayırıp dileseniz saksıya, delirseniz de bahçenize ekebilirsiniz. Bakımı gene aynı şekilde yapılır.

Ortanca Bitkisinin Bakımı Resimleri

Bir önceki yazımız olan Balkonda Gül Yetiştirmek başlıklı makalemizde Balkon, Balkon Gül ve Balkonda Gül Yetiştirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir