Menu

Ortanca Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Ortanca Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

ortanca-bitkisi

Ortanca Bitkisi

Ortanca ya da bilimsel adıyla Hydrangea Macrophylla, anavatanı Japonya olan bir süs bitkisidir fakat asil ve gösterişli çiçekleri sebebiyle dünyanın her yerinde ilgi görmektedir. Çalı tipindeki gövdesi sebebiyle bahçelere de ekilebilen bu bitki güneşi sevmez. Duvar diplerindeki gölgelerde yaşamayı daha çok seven ortanca çiçeği, bu özelliği sebebiyle de bahçe bitkisi olarak kullanılır ve bahçe kenarlarına dikilebilir. Sonbaharın son zamanlarında ve yaz aylarının başında çiçeklenen ortanca bitkisi, bakımının çok zahmetli olmaması sebebiyle de tercih edilmektedir.

Ortanca Bakımı

Direkt olarak güneş almayı sevmeyen ortancalar, dolaylı yoldan güneş alan gölge bir yere ekilmelidir.Hemen hemen her bitki gibi en çok sabah güneşini severler, öğle vakitlerinde güneşten korunmalılar.Eğer bahçeye ekim yapılacaksa güneş alma isteğinin yanı sıra boyunun 1 ve 3 metre arasında uzayabildiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Kış döneminde sulama miktarını azaltabilirsiniz fakat yaz mevsiminde toprak sürekli nemli olmalıdır.Ortancayı budamak için tüm  yapraklarını dökmesini beklemelisiniz. Yaprak dökme süreci sohbaharın ortalarına kadar sürebilir. Budama işlemi iki kısımda yapılmalıdır ve önce üst kısımlarından az miktarda kesilmelidir. Daha fazla budama yapmadan, tüm kışı böyle geçirmesi sağlanır. Bahar mevsiminin başlarında istenilen oranda budama yapılabilir.

Ortancaların çiçekleri her yıl farklı renklerde açabilirler. Açan çiçeklerin durumlarını haftalık olarak takip edip solan çiçekleri hemen keserseniz, yaprakların güçlenmesini ve yeni çiçeklerin açmasını sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Defne Bitkisi Nasıl Sulanır? başlıklı makalemizde defne, defne bitkisi ve Defne Bitkisi Nasıl Sulanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir