Menu

Orkidenin Özellikleri ve Yetiştirilmesi

ORKİDENİN ÖZELLİKLERİ VE YETİŞTİRİLMESİ

İç mekanlarınızın tartışmasız en güzel süslerindendir orkideler. Yetiştirmesi ise oldukça özen gerektirir. Bu özelliği orkideleri daha değerli kılar.

Orkidenin dikiminden, değişimi, budanması, sulanması ve yetiştirirken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları yazımızda bulabileceksiniz.

Orkide çiçeğini dikmek için en uygun mevsim şartları ‘Mayıs’ ayındadır.
Orkidenin yavru çiçekleri ortaya çıkmaya başladığında yetişmesinde sorun olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yavru çiçekleri bir yıllık gibi bir süre daha bırakın kökleri güçlensin.beyaz-orkide
Bu sürenin sonunda sürgünlerini yeni bir saksıya dikerek çoğaltabilirsiniz. Saksılarını değiştirme işlemini de çiçeklerini gördükten sonra yapın.
Sonbahar aylarının başlarında gövdesine zarar vermeden sararan yerlerini budama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Havalandırmalara müsait olan noktalardan uzak tutun. Camı, kapıyı açtığınızda aniden girecek akımlar çiçeklere zarar vermektedir. Bunun için sabit bir yer belirleyin ve sürekli orada kalsın. Bu yeri belirken nemine, sıcaklığına ve aydınlığına dikkat edin.
Orkide çiçeği için ilk göreviniz ve en önemlisi bitkinin nemini eksik tutmamaktır. Bulunduğu ortamın yarı yarıya nemli olması gerekir. Isının aynı derecelerde kalması önemlidir.

Orkide çiçekleri senede yalnızca bir kez çiçek açarlar. Fazla çiçek verir düşüncesiyle gübreye yüklenmeyin. Fazla gübreyi sevmezler orkide çiçekleri.

Suyunun kireçsiz olsun, gerekirse oda sıcaklığında ya da kaynattıktan sonra dinlendirebilirsiniz.

ORKİDE ÇİÇEĞİNİN HASTALANMASI DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?
Kahve benekler çıkmaya başlamışsa çiçeğiniz hastalanmış demektir. Sağlıklı olan bölümlerine bulaşmaması için keski aletiyle diğerlerinden ayırın.

Bir önceki yazımız olan Difenbahya Çiçeğinin Özellikleri başlıklı makalemizde bitki, çiçek ve difenbahya hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::, , ,

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir