Menu

Orkide yetiştirilmesi ve bakımı

Tropikal ormanlarda ağaç üzerinde tutunarak büyüyüp, gelişen orkide 35 binin üzerinde türüyle oldukça geniş bir çiçekli bitki ailesine mensuptur. Tropikal ormanda yağmur suyuyla beslenen kökleri aşağıya sarkmış halde gelişir. Tropikal yağmurlarla beslenir ve çeşitli tropikal bitki metaryalleri de gelişmesine yardımcı olur.

Eğer evinizde orkide yetiştirmek istiyorsanız,bu tropikal materyalleri internetten ve bazı satış noktalarından satın alabilirsiniz. 10-15 yıllık bir şöhrete sahip olan bitki artık geniş satış alanlarında bulunabilmektedir.Uzun ömürlü orkide  sadece kışın açar ve iki ile altı ay arasında çiçekli kalabilmektedir.Evin ortalama sıcaklığı da orkidenin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için önemli bir yer tutmaktadır.Genelde 18 ile 22  ideal derece oda sıcaklığı orkidenin diğer türlerinde 18 ile 21 derece olarak değişim göstermektedir.Geceleri olabildiği kadar nemli, gündüz sıcaklığından yaklaşık 5 derece daha düşük ve bir yapay ışığın oluşturulması orkidenin hoşuna gider. Orkide nemli bölgeleri sever. Güneş ışığını çok dik alan yerler bu bitki için oldukça zararlıdır.Bu nedenle evlerinizin gölge kısımlarında orkidenin yetişirilmesi gerekir.Güneş ışığı dik alan açıları sevmez.Çakıl dolu saksılara su doldurmak orkidelerin nem dengesini arttırır.Sulama sıklığı toprağın yapısına ve oda sıcaklığına göre değişir. Orkide kireçli suyu sevmediği için  çeşme suyu ya da içme suyu ile sulayın. Düzenli olarak gübrelemeyi seven bitki NPK15-5 kompoze gübreden 4 litre suya yarım çay kaşığı gübre ile karıştırılarak yapılırsa yeterli olacaktır.Yazın haftada bir kez gübreleme yapılması orkide için idealdir.

Orkidenin bakımının zor olmasına rağmen bitki  dünyada en sevilen çiçekler arasında birinci  en çok satılan çiçekler listesinde ise ikinci sırada yer almaktadır. Orkide sadece bir çiçek değil aynı zamanda dondurmanın , kışın salepin de tadıdır. Ülkemizde üretilip  tüm dünyaca bilinen Kahraman Maraş dondurmamız namını bu bölgede yetişen salep orkidesinin köklerinden elde edilen toza borçludur.

Bir önceki yazımız olan Hanımeli çiçeği ne zaman dikilir? başlıklı makalemizde hanımeli çiçeği dikim zamanı, hanımeli çiçeği faydaları ve hanımeli çiçeği ne zaman açar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir