Menu

Orkide Ve Bakımı

Orkide Ve Bakımı

Orkide çiçekler arasında en özel ve en başka olanıdır. Ancak şöyle bir özelliği var ki bu çiçeği alıp bakmaya başladıktan sonra, üzerinde mevcut olan çiçekleri mutlaka dökülür. Bunun sebebinin sahip değiştirmesi ile alakası olduğu bir çok botanikçi tarafından söylenmektedir.
orkideOrkide Sapının Budanması: Phalaenopsis orkidenin en bilindik türüdür. Bu tür çiçeklerin dökülmesinden sonra, yeniden çiçeklenmesi için mutlaka budama yapılması gerekmektedir. Eğer sizin orkidenizin çiçek sapları kahverengi ya da sarıya dönmüşse bunlar kurumuştur yeniden çiçek saplarını üzermesi için uzun bir zamana ihtiyacı var demektir. Bu tür sonuçlar ile karşılaşmamak için, mutlaka çiçek yeşil hali ile budanmalıdır ki uykuda olan gözlerinde bu yöntem sayesinde dallanma sağlamasına yardım edilmiş olunmalıdır. Bitki bir yıl içinde aynı çiçek dalı üzerinden 2 veya 3 kez çiçek açabilmektedir. Budama mutlaka çiçek saplarının orta kısmında ya da alt taraftan sayıldığı zaman 3. gözün ortalama beş santim üstünden olacak şekilde yapılmalıdır.
Sıcaklık: Bitki ev ortamında yetişen bir bitkidir, ancak oda sıcaklığı gece ve gündüz aynı olabileceğinden çiçek açmama olasılığı yüksektir. Doğal koşullara uygun olması için gece gündüz sıcaklık farkı 8-10 derece aralığında olması, geceleri mümkünde biraz daha serin ortamda tutulup çiçek açması sağlanmalıdır, Bu sıcaklık genellikle yaz aylarında yakalanabildiğinden dengenin sağlanması için yaz aylarının başlaması ile, çiçek belli aralıklar ile dışarıya çıkarılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yılbaşı Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde Yılbaşı Çiçeği Ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir