Menu

Orkide Ne Zaman Dikilir Bakımı Nasıl Yapılır

Orkide Ne Zaman Dikilir Bakımı Nasıl Yapılır

 

 

orkide-ne-zaman-dikilir-bakimi-nasil-yapilir

Orkideler dünyada bulunan en fazla renk çeşitliliğine sahip bir o kadar da zarif çiçeklerdir. Dünya üzerindeki tercihi tescillenmiş olan orkideler Atatürk çiçeğinden sonra dünyada en çok alınan ikinci çiçek olarak yerini korumaktadır. Ancak şöyle bir de gerçek var Atatürk çiçekleri kısa ömürlü çiçeklerdir yani yaprakları rengini kaybettikten sonra genelde atılır ancak orkideler uzun ömürlü bitkilerdir ve her yıl düzenli olarak çiçek açarlar. Peki, dünyada 35 binin üzerinde çeşidi bulunan orkidelerin bakımı nasıl yapılır?

Orkide yetiştirmek için uygun koşullar

Orkide bitkisi genelde karasal bitkilerdir, çok az türü diğer ağaçlar üzerinde onun besinlerinden faydalanarak yaşarlar. Karasal orkide beslemek için öncelikle kullandığınız toprak humus açısından zengin olmalıdır. Toprak seçimi için orkidelere özel toprakları tercih edebilirsiniz.

Orkidenin toprağının nemli kalması gereklidir.  Ancak nemli olması demek toprağın ıslak kalması anlamına gelmez, sulama yaparken miktarına dikkat etmelisiniz.

Orkide çiçeklerinizden iyi bir sonuç almak istiyorsanız orkide bulunan ortamın havası oksijen bakımından zengin olmalıdır. Düzenli aralıklarla odayı havalandırılmanız bunun için en iyi çözümdür.

Orkide bulunan ortamda sıcaklık farklılıkları çok şiddetli olmamalıdır. Yani gece ve gündüz sıcaklıklarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca orkideniz odayı havalandırırken direk olarak rüzgar alacak bölgede bulunmamalıdır.

Orkidenin doğrudan güneş alması zamanla yapraklarının solmasına neden olur. Bu yüzden orkidenizin direk olarak güneş ışığı almadığından emin olmalısınız.

Orkide ne zaman dikilir?

Orkide çiçeği dikmek için en uygun zaman genelde Mayıs ayı civarıdır. Orkide tohumunu saksıya diktikten sonra toprağı nemlendirecek kadar can suyu vermelisiniz. Ardından içerisinde tohum olan saksıyı havadar bir ortamda bekletmelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta ise orkidelerin suyun fazlasını sevmedikleridir. Tohumu sulamak için sadece toprağı kontrol etmeniz yeterlidir. Toprak kurumaya başlıyorsa nemlendirecek kadar sulama yapabilirsiniz.

Orkidelerde Saksı Değişimi

Bütün bitkiler gibi orkideler de zaman zaman saksı ve toprak değişimine ihtiyaç duyarlar. Bunun için net bir zaman yoktur ancak tahmini olarak bu süre 2 ile 3 yıl arası bir süredir. Ancak belli aralıklar ile saksıdaki toprağın durumunu kontrol ederek işinizi şansa bırakmamış olursunuz.

Orkidenizin saksısını değiştirirken dikkat etmeniz gereken ilk nokta bitkinizin yaşıdır. Genç bitkilerin kök uzama miktarı fazla olacağı için büyük bir saksı tercih edebilirsiniz. Bu sayede köklerin birbirine dolanmasını engellemiş olursunuz. Ancak yaşlı bitkiler için daha küçük saksılar tercih edebilirsiniz.

Saksı Değişiminden sonra orkidenin yaprakları güçsüzleşmeye başladı ne yapmalıyım?

Orkidenizin yapraklarında güçsüzlük belirtileri var ise gündüzleri naylona sararak bekletebilirsiniz. Bu işlemi sadece gündüzleri yapmaya dikkat edin. Yaklaşık 3 hafta sonra çiçeğinizin yapraklarının güçlendiğini ve daha fazla çiçek açtığını fark edeceksiniz. Ayrıca orkidenizin yapraklarına belirli aralıklarla su püskürtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saksıda Gül Yetiştirmenin İncelikleri başlıklı makalemizde Gül Yetiştirmek, Saksıda Gül Yetiştirmek ve Saksıda Gül Yetiştirmenin İncelikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir