Menu

Orkide Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çok anlamlı ve pahalı bir çiçek olan orkide, bakımı da zor bir bitkidir. Bitki severler bu çiçeği oldukça fazla önemser. Güzel duruşu ve görünüşü, süs bitkilerinin içinde kendini ilk bakışta belli eder. Nemli ortamları seven orkidelerin bir çok türü vardır. Evde bakmak istediğiniz orkidenizin de, ev ortamında yaşayabilecek uzun ömürlü türünden olması gerekir.

Doğrudan güneş ışığı almasını engellemeniz gereken orkideleri bir çok çoğaltma yöntemi vardır. Doku kültürü ile, tohumla, ayırma işlemi ve keiki ile çoğaltılan orkideler, gölge ve nemli ortamları sever. Ayrıca, sulama şeklini araştırmanız ve gerektiğinden fazla sulama yapmamanızda fayda var. Ara sıra püskürtme tekniği ile yapraklarını da nemli tutmalısınız.

Nesli tükenen ve korunması gereken bitkiler arasında bulunan orkideler, dünyanın en küçük tohumlarına sahiptir. Tohumla üretim yapılması da yıllarca sürebiliyor. Çoğaltma yöntemleri arasında bulunan keiki, dilimize yabancı gelebilir. Bu yöntemin Türkçe karşılığı bebektir. Orkideler büyüme sırasında yavrulama oluşturabilir, bebek orkideler üretebilirler. İşte bu bebek orkidelerin ayrılması yöntemi de keiki ile çoğaltma yöntemi denir.

Bir önceki yazımız olan GÜL TOHUMU NASIL DİKİLİR? başlıklı makalemizde gül, Gül bakımı ve Gül Tohumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir