Menu

Orkide Bakımı

Orkide Bakımı

orkide-bakimi

Orkide hem görselliği hem de bakım şartları ile en çok dikkat çeken çiçek türlerinden bir tanesidir. Her ne kadar güzel ve hoş kokulu bir bitki olsa da bakımı oldukça özen gerektiren bir türdür. Eğer orkide bakımına dikkat etmiyorsanız çiçeğinizin zamanla solmasına neden olabilirsiniz. Ancak doğru şekilde bakım yapıldığı takdirde uzun yıllar yaşayabilen bir bitki türüdür. Seçtiğiniz orkidenin türüne göre çiçek açma sıklığı da değişebilmektedir.

orkide-bakimi-nasil-yapilir

Ev ortamında orkide bakımı yapmak aslında son derece kolaydır. Ev ortamı genel anlamda orta sıcaklığa sahip olduğu için orkidenin de sevdiği bir iklim oluşturmuş olursunuz aynı zamanda. Bu nedenle evinizde rahatlıkla orkide yetiştirebilir, çoğaltabilirsiniz. Orkide bakımı için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta güneş ışığıdır. Güneş ışığı her bitki için gerekli olsa da bazı bitkiler az bazı bitkiler çok güneş ışığı ister. Orkideler de güneş ışığını çok seven bitki türlerinden bir tanesidir. Ancak güneş ışığını direk olarak alamazlar. Bunun yerine daha çok ışığın olduğu bir ortamda bulunmaları gerekir.

orkide-bakimi-nasil-yapilmali

Direk gelen güneş ışığı kurumaya ve yaprakların yanmasına neden olabilir. Örneğin pencere önüne koymak yerine orkidenizi pencerenin biraz uzağına yerleştirdiğinizde hem güneş almasını sağlayabilir hem de güneş ışığından zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Bunun dışında neme dikkat etmeniz gerekir. Bu anlamda vereceğiniz su miktarına dikkat etmeniz gerekir. Orkidelerde su miktarı köklerin zarar görmesini engellemek için gereklidir. Eğer kökler çok fazla su içinde kalırsa kısa zamanda çürümeye başlayabilir. Bunun yerine çakıl dolu bir tabak içine su doldurarak nem almasına yardımcı olabilirsiniz. Sulama sıklığı da orkidenin büyüklüğüne ve saksıya göre ayarlanmalıdır.

orkide-bakimi-ne-zaman-yapilir

Orkide bakımı ve toprağı diğer çiçek türlerine göre farklıdır. Bu nedenle çiçek toprağı olarak değil orkide toprağı olarak temin etmenizde fayda var. Bunun yanı sıra saydam bir saksı kullanmanız da gerekir. Köklerin hava ve güneş alabilmesi saydam saksılar son derece idealdir. Toprak koymak istediğinizde köklere dikkat etmeniz gerekir. Eğer çok fazla toprak doldurursanız köklerin hava almasını engelleyebilirsiniz. Ara sıra kökleri havalandırmak da orkidenin canlanmasına yardımcı olacaktır.

orkide-bakimi-nasil-yapilmalidir

Orkidenin canlanmasını ve daha fazla çiçek açmasını istiyorsanız belli dönemlerde gübreleme yapabilirsiniz. Bunun için özel olarak üretilen orkide gübrelerinden yararlanabilirsiniz. Kolay şekilde kullanılabildiği için gübreler çiçeğinizden daha fazla verim almanıza yardımcı olacaktır. Bunun haricinde kuruyan köklerin temizlenmesi ve gerektiğinde toprak eklenmesi de orkidenin canlılığını koruması için son derece önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir