Menu

Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

orkide-bakimi-nasil-yapilirPhalaenopsis ya da günümüzde herkes tarafından bilinen adıyla orkide, 60 farklı türü bulunan tropik orkide ailesinin bir cinsidir. Her zaman kadınların ilgisini üzerine çekmeyi başarmış olan orkide çiçeği, popülerliğini gün geçtikçe daha da arttırmaktadır. Birbirinden güzel renkleri ve çok kısa süren çiçek açma ömrü sebebiyle çok narin bir çiçek olarak adlandırılan orkidenin bakımı da bir o kadar nazik ve özenli olmalıdır. Saksısının diğer çiçeklerden farklı olması bile orkide konusunda bazı sonuçlara varmamıza yardımcı olabilmektedir. Örneğin orkideler şeffaf saksı içerisine ekilmektedir ve satın aldığınız orkidenin toprağını değiştirmek gibi şeyler yapmamalısınız. Orkidelerin toprakları özel olarak hazırlanır ve piyasada bulunması zor bir toprak karışımıdır. Güneşi çok seven bir çiçektir ve kökleri bile güneş ışığı görmek ister. Fakat orkideyi tam olarak güneş ışığının altına koymak doğru bir hareket değildir. Aydınlık fakat direkt olarak olarak güneş ışığı almayan pencere kenarlarına koyarsanız orkidenin büyümesi için daha güzel bir ortam yaratmış olursunuz. 3-4 ay süren orkidenin çiçek açma dönemi sonrasında, gövdesinde bulunan boğumlardan bir kaçı kesilmelidir.

Orkide Nasıl Sulanmalı?

Orkide yaprakları ve çiçekleri de kökleri kadar su isteyen kısımlardır. Orkide saksısını haftada iki defa oda sıcaklığında bekletilmiş bir bardak su ile sulamanız yeterli olacaktır fakat orkide bitkisinin çiçekleri ve yaprakları da su püskürtülerek sulanmak isterler.

Bir önceki yazımız olan Kaktüs Bitkisinin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde Bakımı ve Sulanması Nasıl Olmalıdır?, Kaktüs Bitkisinin Yetiştirilmesi ve kaktüs yetiştiriciliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir