Menu

Orkide Alırken Nelere Dikkat Edelim?

Orkide bakımı oldukça zordur, ancak öncelikle orkide alırken dikkat edilmelidir. Bu nedenle iyi bir gözlem yapılmalı ve orkide çiçeği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Yaprakları taze olan, yeni fidelenmiş ve çiçeği açmamış olan orkideler tercih edilmelidir. Eğer almak istediğiniz orkide çiçekli ise bir ya da iki çiçeği olanı tercih etmelisiniz.

Orkide yapı itibarıyla çok hassastır ve bu yönüyle diğer çiçeklerden ayrılmaktadır.Orkidenin dalları üzerinde kandilleri vardır. Bu kandiller aşağıdan yukarıya doğru gelişim göstermektedir. Öncelikle açan kısım alt kısımlardır. Üst kısımlar ise zaman içerisinden açar ve orkidenin çiçeklenme dönemi de böylece sona erer. Orkidenin çiçeklerinin tümü açık olduğunda çok gösterişlidir. Ancak siz onu o şekilde aldıktan kısa bir süre sonra buruşacak ve çiçeklerini dökecektir. Yani bu durum sizin için aldatıcı olacaktır. O bakımdan tomurcuk halindeki orkideleri tercih etmenizde fayda vardır.

Dikkat edilmesi gereken diğer konu da orkide bitkisinin yapraklarıdır. Çiçeğin yaprakları temiz ve bakımlı görünmeli, canlı olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Barış Çiçeği Ne Zaman Açar? başlıklı makalemizde Barış çiçeği ve saksı çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir