Menu

Orikula Çiçeği Hakkında Genel Bilgi

Orikula çiçeği, kış aylarının ortalarına doğru başlar ve ilkbahar aylarını sonuna kadar hava şartları el verdiği sürece çiçek verirler. Bu kadar uzun bir çiçek açma dönemleri olduğu için oldukça cezbedici dururlar. Çiçekleri de çok güzeldir.

Orikula çiçeğinin ana vatanı Orta Avrupa’dır. Dağlık yerlerde ve özellikle Alp dağlarının kayalık kesimlerinde yaşarlar. Avrupalılar 500 yıldır süs bitkisi olarak yetiştirmektedir.

Orikula çiçeği ev şartlarına kesinlikle uymaz. Her zaman rüzgara ihtiyaçları vardır.-40 derece soğuğa karşı dayanıklıdır. Biz bir rüzgar alan bahçede yetiştirmenizi öneriyoruz. Bu balkon da olabilir. İstanbul’dan daha sıcak olan şehirlerimiz için uygun değildir.

Kasım ayından Mart ayına kadar direk güneş ihtiyacı duyarlar. Yaz aylarında ise güneş görmemeleri lazım. Toprakları alkalinli olmalıdır.  Sulaması ise mevsimine göre değişmektedir. Haziran aylarından Ağustos aylarına kadar az, ölmeyecekleri kadar su verilir. Kışın ise havalar ne kadar soğuk ise o kadar az sulama yapılır.

Bir önceki yazımız olan Civcivli Tavuklar Çiçeği Hakkında Genel Bİlgi başlıklı makalemizde civcivli tavuklar çiçeği ve doğada bulunan çiçekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir