Menu

Organik Tarım Yapmak İstiyorum Destek

Organik Tarım Yapmak İstiyorum Destek

 

Organik tarım yapmak istiyorum destek alabiliriyim? Diye aklına soru takılanlar için öncelikle bu işlemi hobi tarım faaliyeti olarak mı yapacak? Yoksa ticari kazanç elde etmek için mi yapacak? Bu konuda karar aşamasını geçmiş olması gerekmektedir. Çünkü hobi tarım faaliyeti olarak yaptığında sadece kendi tüketimi için yapacağından dolayı herhangi bir denetime veya bilgi verilmesine gerek kalmadan yapılmasına müsaade edilmektedir. Fakat organik tarım yapmak istiyorum destek nereden alırım? Diye araştırma yapanlar için bu işlem biraz teferruat gerektirmektedir. Öncelikle tarımla ilgili devlet kuruluşundan organik tarım yapacağına dair bilgi alışverişinde bulunması gerekmektedir. Ayrıca üretiminden sağlayacağı ürünleri satabilmesi için kendine bir Pazar oluşturmalıdır. Bunun içinde belediyeye harç ödemesi veya ticari sicil kaydı oluşturması gerekmektedir. Bu aşamaları hallettikten sonra organik tarım hakkında detaylı bilgilerin elde edilmiş olması gerekmektedir.

Organik Tarım İçin Neler Gerekir? Eğer gerçekten organik tarım yaparak ürün elde etmek istiyorsanız öncelikle;

• Toprak seçimine özen göstermelisiniz.

• Seçtiğiniz alan kimyasal ilaç kullanımına uzak alanlar olmalıdır. Çünkü günümüzde sebze yetiştiriciliği tamamen dört mevsim ürün alınabilen seracılık faaliyetine dönüştüğünden organik tarım alanları yok olmaya yüz tutmuştur. Bunun için bu alanlardan uzakta tarla veya bahçe bulunmalıdır.

• Buluna tarla kesinlikle etrafında kimyasal destekli tarım yapan alanlardan etkilenmemelidir.

• Tarlanız veya bahçeniz istediğiniz kadar nadasa bırakılmış olsun istediğiniz kadar boş alan olarak beklemiş olsun etrafında eğer kimyasal kullanılıyorsa mutlaka etkilenecektir.

• Seçtiğiniz alanın sulamasını bağımsız akarsulardan kullanarak sulamasını yapmalısınız.

• Kullandığınız su içine asla kimyasal bir atık veya madde karışmamalıdır.

• Kesinlikle gübre kullanımından uzak bir üretim yapmalısınız.

• Toplama esnasında kullandığınız malzemelerden kesinlikle bitkileriniz üzerine kimyasal bulaşmamalıdır.

• Bahçe veya tarlanızı koruma altına almalısınız.

Çünkü yakındaki bir kimyasal destekli üretim yapan alandan beslenen bir hayvan sizin ürünlerinize zara vermesi durumunda komşu tarladan kimyasal bulaşmasına neden olacaktır. Organik tarım yapmak istiyorum destek sağlayacak noktalar neresi? Diye bilgi almak isteyenlerin danışma noktaları kesinlikle tarımsal destek sağlayan resmi kurunlar olmalıdır. Dededen görme usuller ile tarım yapanların kesinlikle atladıkları bir konu olabilecektir. Özellikle en organik ürünleri elde etmek için bu konuda resmi nitelikte eğitim almış kişilerden destek alınması daha bilinçli üretim yapılmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca elde edilen ürünlerin laboratuvar ortamında incelenmesi bu konuda daha bilinçli üretim alanı oluşturmak için hareket noktası olacaktır. Bu konuda organik tarım yapmak istiyorum Pazar nereden bulurum? Sorusu ile karşılaşmamak için öncelikle çevrenizde bu tür ürünlere olan talebi göz ününde bulundurarak işe girişmeniz daha mantıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir