Menu

Okaliptus Ağacı Hakkında Genel Bilgi

Anavatanı Avusturalya olan Okaliptus ağacının insan hayatına birçok farklı alanda faydasını görmek mümkün. Mersingillerden olan bu çok yetenekli ağaç türünün su emme kapasitesi günde otuz tona kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle de ülkemiz de dahil birçok farklı ülkede bataklık kurutma amaçlı kullanılabiliyor. Ayrıca boyu yüz metreye kadar çıkabilen okaliptus ağacının gövdesindeki müthiş esanstan pek çok farklı tür koku ve tat elde etmek mümkündür; öyle ki günümüzde birbirinden farklı şekerleme ve ilaç firmalarının vazgeçilmez kaynaklarından biri haline gelmiş.

Üstün su emme kapasitesinden dolayı bazı bilimadamlarına araştırma konusu olmuş bu ağaç türü, araştırma verilerine göre yılda iki yüz elli ton su emerek dünya su dengesini kötü etkilemektedir. İnce, uzun ve sivri yapraklarıyla yaz kış yeşil kalabilen okaliptus ağacına ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyıları boyunca çok sık rastlanabilmektedir. Özellikle Bodrum’da hoş kokusuyla güzel bir atmosfer yaratma ve foseptik çukurlarının etkisini kırma amaçlarıyla fazlaca bulunan okaliptus ağacı, yavru vatan Kıbrıs’ta da efgalipto adıyla bilinmektedir.

Kıbrıs adasına sömürge zamanlarında yine bir ingiliz sömürgesi olan Avusturalya’dan bölgedeki bataklıkları kurutmak amacıyla getirilmiştir. Anakara ülkemize ise ilk olarak 1885 tarihinde getirilmiş, pazar sorununun olmaması ve doğal türlerimize göre çok daha hızlı gelişmesi nedeniyle Çukurova bölgesinde ekimi günümüze kadar devam etmiştir.

Okaliptus ağacı yetiştiği bölgede başka ağaçların yetişmesine izin vermez, ayrıca kökleriyle diğer türleri zehirleyebilme özelliğine sahiptir. Yangında çok çabuk alev alıp tutuşabilmesine karşın toprağa çabukça yeni filizler atabilir ve böylece de yaşamını sürdürebilir.

‘Eucalyptus Deglupta’adıyla bilinen türü görenleri rengarenk oluşuyla hayrete düşürmektedir. Bu türün gövdesi farklı renklere boyanmış gibi rengarenktir.

Son olarak bu çok yönlü ağacın yüzlerce farklı türü olmasına karşın ülkemizde yalnızca birkaç türle sınırlıdır.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Yaşlı Ağaçları başlıklı makalemizde Dünyanın En Yaşlı Ağaçları, uzun ömürlü ağaçlar ve yaşlı ağaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. yusuf06 27 Şubat 2016 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir