Menu

Nohut Üretimi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yemeklik denince ilk sıralarda yer alan nohut üretimi mercimek ve fasulyeden sonra ilk sıralarda yer alır. Toprak isteği bakımından seçici olmaması yetiştiriciliğini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda nohut hayvan yemi olarakta kullanılır. Protein ve mineral açısından zengin olan nohut, asırlardır tüketilen bir baklagildir. 20ye yakın renk çeşidi bulunmaktadır. Rengi koyudan açığa gittikçe değeri artmaktadır. Yemeklik olarak kullanımın yanı sıra kuru yemiş olarakta tüketilmektedir.

Dünya üzerinde oldukça geniş bir alanda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kurak ve yarı kurak bölgelerde yetiştiği için ülkemizde çok sayıda bölgede yetiştirilir. Mercimekten sonra kurağa ve sıcağa en dayanıklı baklagildir. Nohut kendisinden elde edilen tohumlarla toprağa ekilir. Fazla nemi sevmez ve yağışlı bölgelerde çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Tuzluluğu ve dayanıklılığı yüksektir. Toprak şartlarına bağlı olarak sulama isteği gösterebilir. Ekimi için tarlanın sonbaharda sürülmesi yeterlidir. Çok özen gösterilmiş bir ekim gerekmez. Ülkemizde ekim zamanı konusunda farklılık göstermektedir. Orta Anadolu’da mart ayında ekim yapılırken,  Doğu Anadolu’da nisan ayı ortası ile mayıs ayı başlarında yapılır. Serpme yöntemiyle veya makineli sistemle ekim yapılabilir. Ülkemizde en çok serpme usulü ekim yapılmaktadır. Ancak ideal olan yöntem tohum ekme makineleri ile olandır. Ekim zamanı gübrelenmesinde fayda vardır. Gübreleme ekimle birlikte veya bir hafta öncesinde yapılabilir. Nohuda zararlı böceklerin başında nohut sineği gelmektedir. Bitki de çeşitli hastalıklar da görülebilir, ancak zirai ilaçlama ile kurtulunabilir. Yabancı otlardan da kurtulmak için ekonomik olan kimyasal maddeler kullanılır. Bu ilaçlar ekimden bir hafta sonra filizler toprak üstüne çıkmadan yapılmalıdır.

Nohutta hasat zamanı ise bitkinin sarı rengi aldığında yapılır. Makine il de hasat yapılabilmektedir. Diğer baklagillere oranla dane dökme olayına daha az özen gösterilir.

Bir önceki yazımız olan Yapraklı Salon Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Yapraklı Salon bitkileri bakımı, Yapraklı Salon bitkilerinin bakım yapma ve Yapraklı Salon bitkilerinin bakımı nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir