Menu

Nilüfer Çiçeği Nerelerde Yetişir?

İki çenekliler sınıfının nilüfergiller ailesine ait olan bir bitki çeşididir. Nilüfer uzun seneler yaşayan otsu bir bitkidir. Tatlı sular da tropikal ve ılımam bölgelerde yetişmektedir. Yaprakları kalkan şekline benzemektedir. Parçalı yaprakları suyun içinde uzun saplı yaprakları ise suyun üzerindedir.  Uzun saplı, gösterişli ve büyük çiçekleri suyun yüzeyinde açarlar.

Taç ve çanak yaprakları ayrı renklerde açarlar, çanak yaprakları genellikle yeşil renkte taç yaprakları ise genellikle beyaz ve ya sarı renkte açarlar. Nilüfer çiçeğinin neredeyse 40 farklı çeşidi vardır.  Bu çeşitler çoğunlukla besini bol olan balçık toprakların üzerinde yetişmektedirler. En çok bilinen çeşitleri beyaz nilüfer Asya ve Avrupanın tatlı sularında yetişirler. Türkiye nin hemen hemen bütün göl ve geniş su birikintilerinin olduğu yerlerde bulunur. Suyun yüzey kısmında açan çiçekleri büyük ve uzun bir çiçek sapının uç kısmında tek olarak açarlar. Bu çiçeklerin renk çeşitleri genellikle duru beyaz ya da pembeye kaçan bir beyazlıkta olurlar. Sarı nilüfer çiçeği yuvarlak yaprakları olan, parlak ve salkım meyvesi olan bir nilüfer çiçeği türüdür. Türkiye de çoğunlukla beyaz nilüferlerin yanında meydana gelirler.

Nilüfer çiçeği mikrop öldürücü özelliğe sahip bir çiçek türüdür. Çiçeğini koklamak uykunuzun gelmesine neden olur. Aynı zaman da kalbide kuvvetlendirme etkisi vardır. Çiçeğin kökleri ise kabız yapıcı etkisinin olması nedeniyle ishal durumuna karşı çok faydalıdır.  Sinirleri yatıştıran ve ağrılarınızı da dindiren bir çiçektir. Beyaz nilüfer çiçeği baş ağrılarınızın dinmesine ve cinsel isteğinizin artmasına karşı çok etkili bir çiçektir. Yanlış kullanımlar da zehirlenme durumu söz konusu olabileceği için çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Havuzların vazgeçilmez süs bitkisi arasında yerini alan bir çiçektir nilüfer çiçeği.

Bir önceki yazımız olan Nergis çiçeği ne zaman dikilir? başlıklı makalemizde nergis çiçeği bakımı, nergis çiçeği faydaları ve nergis çiçeği ne zaman dikilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. zeki 19 Şubat 2016 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir