Menu

Nergisin Gizli Aşkı

Nergisin Gizli Aşkı

Etiketler:Nergis, Nergis Çiçeği, Nergis Bitkisi, Nergis Bakımı, Nergis Çoğaltma

Adına birçok hikâye anlatılan nergis çiçeği boynu bükük güzelliği ile dilerle destan olmuş bir hoş kokulu bitkidir.Nergisin Gizli Aşkını sizlere açıklamaktayız. Soğanlı çiçekler arasında yer alıp, yayılıcı özelliği ile özellikle bahçeler için uygundur. Beyaz ve sarı renklerinin buluştuğu bu çiçek ekstra çok özel bakımlar istemeyip, çok yıllık bitkiler arasındadır.

Nergis Bakımı

  • Nergis hoş kokusu ile de bilinen bir bitkidir. Eğer bu hoş kokusunu daha çok hissetmek isterseniz ekim yerine dikkat edin. Bol güneşli ve rüzgâra açık alana dikilmesi ile hem daha kokulu olacak hem de rüzgârın etkisi ile bu kokuyu yayabilecektir.
  • Nergis soğanınız var ise bu soğanı ekim ayı ortaları ile kasım ayı arasında ekin. Ekim işleminde aralarında 20 cm kadar aralık bırakmanız yeterlidir. Ayrıca 8 cm kadar derine ekmeniz gerekir.
  • Nergis fazla suyu sevmeyen bir çiçektir. Eğer bahçe yerine saksı da yetiştirmeyi düşünüyorsanız aşırı sulamayın. Sulama işlemini üstten değil alt tabaktan ya da kökten azar azar yapın.
  • Mart ayının gelişi ile çiçeklenmeye başlar bu dönem öncesinde tomurcuklanma başlar bu anda su verilmesi kesilir. Çiçeklenmenin başlamansın ardından sulamaya kaldığını yerden devam edebilirsiniz.

Çoğaltma

Nergis çiçeği 2 ya da 3 yıl içinde iyice yayılım yaparak tek soğan ektiğiniz çiçeğinizin yavruları oluşur. Bu yavruları ikinci ya da üçüncü yıl ayırarak çoğaltma işlemini yapabilirsiniz.

Nergisin Gizli Aşkı Konusu Resimleri

Bir önceki yazımız olan Dikenlerin Sultanı Kaktüs başlıklı makalemizde kaktüs, Kaktüs Bakımı ve Kaktüs Bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir