Menu

Nergis çiçeği ne zaman dikilir?

Nergis çiçeği efsanevi hikâyesiyle ve o muhteşem kokusuyla insanları büyülen bir aşk çiçeğidir. Adını yakışıklığıyla bilinen aynı onun gibi mağrur görünen Narkisos çiçeğinden almıştır. Dünyada en çok bilinen çiçekler arasında yer almaktadır.Nergis çiçeğinin beyaz, fulya nergis ve yabani zerren gibi türleri vardır. Ekimlerinin ağustos ve kasım ayı aylarında  gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Topraklarının organik maddeleri bol olan, kumlu, tinli ve nemli olmaları gerekmektedir.  Taban suyu çok yüksek, asitli ve killi topraklardan hiç hoşlanmazlar.

Poyraz rüzgarları nergis çiçeğinin gelişim sürecini olumsuz yönde etkilemektedir, lodos rüzgarları ise bitkinin gelişimini hızlandırmaktadır. Nergis çiçeğini Haftada bir ya da 3-4 günde bir sulamanız sulama için yeterli bir miktardır. Çok çağrur bir çiçek olduğu için kendi kendinin bakımını yapabilen bir çiçektir. Güneş ışığını dolaylı olarak alan ortamları severler güneş ışığının direkt almaktan ise pek hoşlanmazlar. Bu çiçekler kendilerini yapraklarından yenilemeye başlarlar. Nergislerin çiçeklerini açtıktan sonra yapraklarının gelişmesine, büyemesine sonrasında ise ölmesine izin verilmelidir.  Çünkü bu olay nergis çiçeğinin soğanını yenileme sürecidir aksi takdir de soğanını yenileyemez.  Eğer yapraklarını kendisi öldürmeden siz kendiniz koparırsanız bitkinin soğanına ciddi anlamda zarar vermiş olursunuz.

Nergis çiçeğin bütün yönüyle  temizleyici bir özelliği olan çiçektir. Nergis çiçeğini koklamak geniz tıkanıklığınızı açmakta size büyük faydalar sağlayacaktır. Abraş ve cüzzam hastalığına karşıda büyük faydaları vardır nergis çiçeğinin. Nergis çiçeğinin öğüttüğünüz kökü, sinirlerinize kadar inmiş olan yaralarınızı iyileştirmek içinde çok faydalıdır.  Aynı zamanda temizleyici özelliği de olan bir çiçektir. Haşlayarak yediğiniz ve ya kaynatılmış bir şekilde suyunu içtiğiniz durumda sizin kusmanızı sağlar ve midenin içindeki rutubeti ortadan kaldırır. Soğuktan oluşan nezleye karşıda büyük faydaları vardır.  Safra veya rutubetten oluşan baş ağrılarına karşıda etkili bir çiçektir.

 

Bir önceki yazımız olan Safran Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler başlıklı makalemizde safran çiçeği faydaları, safran çiçeği hakkında bilgi ve safran çiçeği nasıl yetiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir