Menu

Nane Çayı

NANE ÇAYI

Nane çayı, günümüzde faydaları kanıtlanan bir çay çeşitidir. Birçok yiyeceğin, şekerlemelerin ve sakızların içinde bulunur. Nane, eski çağlardan beri kullanılmaktadır. En kaliteli nane, sıcak havalarda yetiştirilir. Nane çayını birçok rahatsızlığın ve hastalığın tedavisinde yardımcı rol olarak kullanabiliriz.

Nane çayını hazırlamak için öncelikle, kurumuş nane yapraklarına ihtiyacımız olacaktır. Kurutulan nane yapraklarında, asla nem olmamalıdır. Kurutulan nane yapraklarını, sıcak suyun içine iki veya üç yaprak şekilde atalım. Yaklaşık 15 dakika demlenme süresinin ardından, nane çayını süzerek servis edelim.

  1. Nane Çayının Faydaları

– Boğazda oluşan kuruluklara iyi gelmektedir.

– Nane çayının buharını, burnunuz ile içinize çektiğinizde, burun tıkanıklığınız ortadan kalkar.

– Mide bulantısına iyi gelir.

– Kusmayı geciktirmek için iyi bir yöntemdir.

– Midede oluşan ekşimeyi azaltmaktadır.

– Kas ağrılarını dindirir.

– Nane çayı, C vitamini yönünden oldukça zengindir.

– Stresi azaltmaya yardımcı olur.

– Ağızda oluşan kokuları yok eder.

– Hepimizin de bildiği gibi soğuk algınlığının, daha çabuk geçmesine limon ile birlikte yardımcı olur.

– Hasımsızlığın önüne geçer.

  1. Nane Çayının Yan Etkileri

Önemli olan, nane çayının ne kadar tüketildiğidir. Reflü şikayeti olan hastaların nane çayı içmesi önerilmez. Naneye alerjisi olanlar, nane çayından uzak durmalıdır. Aksi takdirde, solunum güçlüğü, dudakların kuruması ve yüzlerinde şişliklerin çıkmasına neden olacaktır. Yüksek nane alımı, ayrıca ağız içi yanmalara ve mide yanmasına sebep olabilir. Böyle durumlar ile karşılaşırsanız, çay içimini hemen durdurup doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir