Menu

Muzun Faydaları, Muz Faydaları

Güneydoğu Asya’dan gelen muz, ülkemizde en fazla Anamur/Alanya yörelerinde görülür. Vücudu grip, nezle gibi enfeksiyonlara karşı korur. Anemi hastalığına karşı savaşır. Kansızlığı önler. Mide rahatsızlığı çekenler için muz ideal bir besindir. Çünkü içinde bulunan zengin vitaminlerle muz, mide hastalıklarına ve mide rahatsızlıklarına birebirdir.

Muz aynı zamanda tam bir sindirim dostudur. Sindirim bozukluklarını düzenler ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Muz, kandaki kolesterolün düşmesine de yardımcı olur. Yüksek tansiyonu düşürür. Yorgunluk ve uykusuzluk gibi problemler için muz kesin çözümdür. Bayanlar için çok önemli olan saç bakımı konusunda da muzun faydalarını görüyoruz. Muz başlı başına bir saç dostudur. Saç kırılmalarını önler. Bayanlarda adet ağrılarını azaltır. Tok tutucu özelliği sayesinde erken acıkmaları önler. Böylelikle çok çabuk kilo vermemizi sağlar. Muz kabuğu ise, diş sağlığında ve cilt sorunlarının çözümünde birebirdir. Muz kabuğunun iç kısmı dişe sürülünce dişin beyazlamasını sağlar. Cildimizde akneler varsa, muz kabuğu aknenin bulunduğu yere sürülmelidir. Böylelikle muz kabuğu sayesinde aknelerimizden en kısa sürede kurtulabiliriz. Muz kabuğu aynı zamanda ağrıyı hafifletici etkiye sahiptir. Muz kabuğunu ağrıyan bölgeye sürdüğümüzde bir süre sonra ağrımızın hafiflediğini görürüz. Görüldüğü gibi muzun faydaları saymakla bitmiyor.

Bu da zengin içeriği ile vitamin deposu olan muzun, gerek kabuğu gerekse kendinden ödün vermeyen lezzeti ile evlerimizde olması gereken vazgeçilmez meyvelerden biri olmasını sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir