Menu

Mum Çiçeği ve Bakımı

Mum Çiçeği Ve Bakımı

Bitki genel olarak süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. En belirgin özelliği çiçeklerinin beyaz ve de soluk kırmızı renge sahip olmasıdır. Aynı zaman da etli, oval, yeşil ve parlak harika yaprakları olan bir bitkidir.

mum-cicegiBakım ortamı: Bitkinin özellikle nasıl bir ortam da yetiştirildiği çok önemlidir. çiçek gelişmeye başladığı dönem içerisinde 17 derece, kış aylarında ise 11 derece sıcaklık olan ortamlarda tutulmalıdır. En kötü durumlarda ise 8 dereceye kadar dayanabilme özelliğine sahiptir. Bitki çok fazla nemli olan ortamları sever, doğrudan güneş ışıklarından uzak tutulmalı ve mutlaka pencere kenarı, balkon gibi yerlerde tutulmalıdır.

Toprak, Sulama Ve gübreleme: Bitki diğer hiç bir çiçeğin ihtiyaç duyduğu topraklarda yetiştirilemez. Toprağının içerisine mutlaka, tırnak ve boynuz unu, potasyum sülfat ve kalsiyum fosfat yönünden 2 kat zenginleştirmek için, turba, tınlı toprak, sadece kumdan yapılan harç ve çürümüş yapraklar karıştırılmalıdır. Bitkiye özellikle Ekim ve Şubat ayları aralığında toprağı tamamen kurumadıkça su verilmemelidir. Çünkü bu evrede su verilmesi çiçeklerinin ve de yapraklarının beklenmedik bir şekilde dökülmesine, aynı zaman da köklerinin tamamen çürümesine sebep olur. Bitki eğer yeni yetiştirilmeye başlandıysa her yıl, uzun zamandır var olan bir bitki ise 2 ile 4 yıl arasında olan zaman diliminde saksı değişimi yapılmalı, ancak sadece Ekim ve Şubat aylarında yapılabilir. Gübre olarak ise 3 haftada bir az miktarda olacak şekilde kompoze gübresi verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan İpek Çiçeği ve Bakımı başlıklı makalemizde İpek Çiçeği ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir