Menu

Mısır ekimi ne zaman yapılır?

Ülkemizde oldukça fazla olarak tüketilen mısır bitkisi hem ekonomik hem de sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Mısır üretimi tarlalardan,bahçelerden sofralarımıza gelirken çeşitli işlemlerden geçmektedir. Mısırın besin olarak sofralarda oldukça fazla çeşidi vardır.
İnsan ve hayvan beslenmesinde önemli rolü olan mısırın ülkemizin iklim koşullarında ekim zamanın değişti gözlenmiştir.Besin değeri çok yüksek olan bitki B1,B3 ve B5 ve C vitamini yönünden zengindir. Lif ,fosfor ve magnezyumda içeriğinde oldukça yüksek oranda bulunur. Kolestrol seviyesini düşürür. Kanser riskini azaltır.Kalp krizini önler.Kansızlığı önler. Beyin gelişimini sağlar.Yüksek şekeri düşürmeye gelir. Göze ve cilde faydalıdır. Mısırı nişastası döküntü ve tahrişe iyi gelir. Folat yönünden zengin olması hamile kalmak isteyenlere de yardımcı olur. Mısır, Ege Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da nisan ayının başında ekilerek yetiştirilir. Ancak bölgelere ekim zamanında değişiklik gösterilir. Marmara, Orta Anadolu ve Karadeniz’de nisan ayının sonunda Doğu Anadolu’ da ise mayıs ayının başlarında ekilir.Bazı yerlerde ilk hasat toplamından sonra iki bir hasat için tekrar temmuz ayının ortalarında tekrar ekildiği görülür. Açık alanlarda geniş aralıklarla ekilen tohum daha iyi büyürler. Mısır bol güneşi ve bol sıcaklığı seven bir bitkidir. Rüzgarda kökleri kırılır. İyi bir gübreleme köklerini güçlendirir hemde iyi bir bakım yapılmasını  sağlar. Gübreleme ve bol sulama sonucu lezzetli mısırlar elde edilir.
Mısır çok soğuğu sevmez. Soğuk havalarda çimlenmesi gecikir ve buna bağlı olarak istenilen bitki sıklığı sağlanamaz. Bu yüzden mısırı erken ekmek ilkbahar karşılabilecek don olaylarından dolayı zararlıdır. Toprağın ilaçlanması yabancı otların toplaması hastalık ve zararlı mikroorganizmalardan arındırılmış tohumların kullanılması hasadı bollaştırır. Mısırlar çiçek açana kadar suyu sevmezler fakat çiçek açtıktan sonra su ihtiyacı artar. Mısırın hasat zamanının geldiği püskülllerinin kurumasından anlaşılır. Sabah toplanan mısır daha sütlü ve tatlı olur.Hasat elle yada makine ile yapılır. Mısır koçanları közde yada suda olarak yenilebilir. Mısır sanayide ise konserve,dondurulmuş,mısır gevreği,mısır unu,mısır nişasta ve mısır yağı olarak kullanılır. Aynı zamanda mısır taneleri kurutularak patlatmalık ve haşlamalık olarak da bulunur.

Bir önceki yazımız olan Kanola ve Kanola Ekimi başlıklı makalemizde Kanola, Kanola ekimi ve kanola ekimi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir